ایمپلنت یا ونیر: کدام راهکار برای من بهتر است؟
21 اسفند ماه 1400
خونریزی لثه ها در طول دوران بارداری
4 اردیبهشت ماه 1401

آیا به تازگی به شما گفته شده است که کودک شما گره زبانی دارد، یا نگران هستید که ممکن است کودک شما آن را داشته باشد؟

این وضعیت پزشکی 4 تا 11 درصد از همه نوزادان را تحت تأثیر قرار می دهد، و خبر خوب این است که گره زبان قابل درمان است و نمی تواند اثرات ماندگاری به جای بگذارد. اما ما درک می کنیم وقتی به شما گفته می شود که دهان یا دندان کودک شما مشکلی دارند برای شما نگران کننده باشد و بدون شک شما پرسش های زیادی دارید.

برای کمک به شما در درک بیشتر چگونگی تأثیر احتمالی این مشکل روی شما و نوزاد شما، در این مقاله ما به بیان نکات زیر می پردازیم:

 • گره زبان چگونه تشخیص داده می شود؟
 • علائم گره زبان
 • مشکلاتی که کودک شما ممکن است داشته باشد
 • درمان های مختلف موجود برای گره زبان
 • اثرات گره زبان در افراد بزرگسال

در حرفه پزشکی نظرات متفاوتی در مورد درمان های گره زبان وجود دارد، اما اطلاعاتی که ما در اینجا ارائه می دهیم، به شما کمک خواهند کرد تا گفتگوی کاملی با پزشک خود در مورد مسیر درست درمان برای کودک خود داشته باشید.

گره زبان در نوزادان چیست؟

گره زبانی زمانی اتفاق می افتد که فرنوم زبانی- تکه گوشت بین زبان و کف دهان- کوتاه تر، فشرده تر و یا جلوتر از حد طبیعی است. همچنین ممکن است از پزشک خود نام پزشکی آن، انکیلوگلاسیا ankyloglossia، را بشنوید.

انواع گره زبانی

دو نوع گره زبان، خلفی و قدامی وجود دارد که ما به صورت کوتاه در مرود هر دو صحبت خواهیم کرد. یک پزشک یا دندانپزشک می تواند مشکلات گره زبان کودک را بررسی کند.

گره زبانی یک مسئله مادرزادی است. علت دقیق آن هنوز درک کشف نشده است، اما مطالعات نشان داده اند که در پسران دو برابر و نیم بیشتر از دختران اتفاق می افتد.

برخی از شایع ترین مشکلات ناشی از انکیلوگلوسیا عبارتند از:

 • مشکلات تغذیه با شیر مادر
 • مشکلات احتمالی گفتاری
 • خطر بیشتر ابتلا به پوسیدگی دندان و بیماری لثه
 • مشکل بلع غذا
 • شکاف بین دندان های فک پایین، هنگام رویش آنها.

البته همه کودکانی که با گره زبان متولد می شوند دچار این مشکلات نخواهد شد. یک پزشک، بسته به وخامت مشکل، ممکن است درمان جراحی را توصیه کند یا خیر.

گره زبانی خلفی

با وجود گره زبان در پشت دهان، زبان از قسمت عقب دهان، پشت گوشت طبیعی، به کف دهان چسبیده است. اغلب، مشاهده این نوع گره زبان چندان آسان نیست، زیرا در پشت دهان و مبهم است.

گره زبانی قدامی

معمولاً مشاهده این نوع گره زبان، هنگامی که به دهان کودک نگاه می کنید، آسان است و به شکل یک رشته ضخیم گوشت به نظر می رسد که زبان را به کف دهان نگه داشته است.

گره زبانی

گره زبانی

چگونه می توان تشخیص داد که آیا کودک گره زبان دارد؟

اگر یک گره زبانی قدامی وجود داشته باشد، خیلی زود می توانید آن را تشخیص دهید، گاهی اوقات حتی هنگام چکاپ های اولیه سلامت نوزاد. ممکن است کودک در حرکت زبان دادن زبان خود مشکل داشته باشد، یا ممکن است به شکل قلب ظاهر شود. این زبان محدود ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

تشخیص بلافاصله گره زبانی خلفی می تواند دشوارتر باشد. چیزهایی که باید دنبال آنها باشید عبارتند از:

 • مشکلات حین تغذیه با شیر مادر
 • عدم تمایل نوزاد به گرفتن بطری
 • عدم وزن گیری یا وزن گیری آهسته
 • گرسنگی مداوم
 • به گوش رسیدن صدای کلیک از دهان حین شیر خوردن

مادری که فرزند خود را با شیر خود تغذیه می کند نیز ممکن است درد و یا حتی درد شدید سینه هنگام شیردهی را تجربه کند. علت این است که زبان کودک برای پوشش دادن لثه های پایین هنگام تغذیه بسیار کوتاه است.

اگر این مسئله را تشخیص دهید، می توانید با یک پزشک، ماما یا دندانپزشک صحبت کنید تا آنها معاینه کاملی انجام دهند. آنها قادر خواهند بود تا از طریق برخی از تست های ساده که هیچ آسیب به کودک شما نمی رسانند، مانند قرار دادن انگشت داخل دهان و لمس کردن لب پایین او، ببینند زبان او چقدر تکان می خورد. فردی که این معاینه را انجام می دهد، بعلاوه ممکن است بخواهد کودک را حین شیر خوردن از سینه مادر یا با بطری بررسی کند.

گره زبان و تغذیه با شیر مادر

یکی از نگرانی های اصلی که والدین دارند این است که این وضعیت چگونه می تواند روی توانایی فرزند در تغذیه با شیر مادر تأثیر بگذارد. مطمئناً درست است که می تواند موجب بروز مشکلاتی شود، اما ممکن است به دلیل این ترس، تشخیص اغراق آمیزی در مورد گره زبانی داده شود.

گره زبانی و مشکلات مربوط به تغذیه با شیر مادر

مقدار زیادی از تمرکز گره زبان روی مشکل تغذیه با شیر مادر است، اما می تواند تغذیه نوزادان با بطری را نیز تحت تأثیر قرار دهد. نوزادان از نوک زبان هنگام تغذیه با شیر مادر بیشتر از تغذیه با بطری استفاده می کنند، بنابراین مشکل می تواند برجسته تر باشد. با این حال، با یک گره زبان، زبان کودک در وسط می تواند حرکات محدودی داشته باشد که هنوز هم می تواند نشان دهنده مشکل با بطری ها باشد.

در صورت داشتن هر گونه نگرانی در مورد تغذیه کودک خود، حتماً آن را با یک متخصص در میان بگذارید. آنها می توانند حرکت زبان کودک را ارزیابی کنند و به شما کمک کنند تا تصمیم بگیرید آیا درمان نیاز است.

گره زبانی

گره زبانی

گره زبان و تشخیص اغراق آمیز در مورد تغذیه با شیر مادر

طی یک یا دو دهه اخیر، تغذیه با شیر مادر عقب نشینی بزرگی داشته است- شاید خیلی زیاد، زیرا گرچه تغذیه با شیر مادر بسیار عالی و سالم و طبیعی است، اما برخی از زنان و نوزادان در تغذیه با شیر مادر مشکل دارند، و وقتی که این اتفاق می افتد، زنان ممکن است احساس کنند گویی مشکلی وجود دارد که نیاز است برطرف شود. و اغلب، گره زبان مشکل است که پی بردن به آن آسان است، حتی اگر در واقع دلیل مشکل تغذیه با شیر مادر نباشد.

مطالعاتی انجام شده اند که آیا انجام فرنکتومی می تواند تغذیه با شیر مادر را بهبود می بخشد، اما برخی از آنها تنها به گفته مادران استناد می کنند که نتایج پس از جراحی را گزارش می دهند. این نتایج اغلب ذهنی هستند، بویژه از آنجا که تمام مادران می خواهند باور کنند که اگر فرزند آنها تحت عمل جراحی قرار گرفته بود، دلیل خوبی داشته است. مطالعات دیگر، گزارش می دهند که فرایند فرنکتومی هیچ اثر مثبت پایداری روی مشکلات تغذیه نوزاد با شیر مادر ندارد.

گره زبانی

گره زبانی

گزینه های درمان گره زبان

اگر کودک شما هیچ مشکلی در تغذیه نداشته باشد، ممکن است انجام فرایندهای پزشکی گره زبان لازم نباشند. افزایش وزن سالم و تغذیه موفقیت آمیز از سینه مادر یا بطری به این معنی است که، حداقل در حال حاضر، آنها خوب کار می کنند. با این حال، هنگامی که تغذیه با شیر مادر باعث درد سینه یا مشکلات مربوط به تغذیه با بطری می شود و کودک شما شیر کافی دریافت نمی کند، ممکن است مداخله ضروری باشد.

جراحی گره زبان

فرنوتومیfrenotomy  یک روش نسبتاً ساده است که می تواند در مطب پزشک انجام شود. پزشک از یک قیچی استریل یا لیزر برای برش فرنوم زبانی استفاده می کند تا زبان حرکت بیشتری پیدا کند.

اعصاب یا عروق خونرسان چندانی در این قسمت از دهان وجود ندارد، بنابراین اغلب بی حسی نیاز نیست. اندکی خونریزی طبیعی است، اما نباید نیاز به بخیه ها وجود داشته باشد و کودک شما بلافاصله باید بتواند به صورت عادی شیر بخورد.

شما به سرعت شاهد بهبود تغذیه و افزایش وزن فرزند خود خواهید بود. در یک مطالعه، 92٪ نوزادان قادر بودند پس از یک فرایند ساده فرنکتومی در مطب پزشک با شیر مادر تغذیه شوند.

فرایند دیگر فرنوپلاستی است. این نوع فرایند معمولاً تحت بی حسی عمومی انجام می شود و نتیجه تقریباً یکسان است، هرچند ممکن است فرنوپلاستی نتایج بهتری از نظر حرکات کلی زبان برای نوزاد داشته باشد.

در این جدول به مقایسه دو نوع جراحی پرداخته ایم:

  فرنوتومی فرنوپلاستی
کجا می تواند در مطب پزشک یا در منزل انجام شود

 

در یک اتاق جراحی انجام می شود

 

چگونه قیچی های استریل برای برش فرنوم استفاده می شوند تجهیزات جراحی برای برش فرنوم استفاده می شود و زبان بخیه زده می شود
فرایند بی حسی چندان ضروری نیست، اما امکان استفاده از بی حسی موضعی وجود دارد بیهوشی کامل
عوارض احتمالی خونریزی بیش از حد، عفونت، آسیب به غدد بزاقی

 

خونریزی بیش از حد، عفونت، آسیب به غدد بزاقی

 

موثر برای از بین بردن عوارض تغذیه آری آری

 

موثر برای مسائل گفتاری

 

می تواند به افزایش حرکت زبان کمک کند

 

میزان قابل توجهی حرکات زبان را افزایش می دهد و می تواند به بهبود گفتار کمک کند

هزینه جراحی گره زبان

هنگامی که نیاز پزشکی وجود دارد، درمان گره زبان تحت پوشش بیمه قرار داده می شود. برای نوزادان، اگر گره زبان نیاز به درمان داشته باشد، یک ماما، پزشک یا مشاور شیردهی می تواند به شما کمک کند.

اگر شما باید برای جراحی گره زبان فرزند خود بدون بیمه هزینه پرداخت کنید، قبل از اینکه پس انداز خود را در صرف این روش کنید، ممکن است بخواهید نظر متخصص دیگری را نیز بپرسید، زیرا در یک مطالعه نشان داده شد که تقریباً 63% از نوزادانی که برای فرایند گره زبان یا لب ارجاع داده شده بودند، مشخص شد که به جراحی نیاز ندارند و مشکلات تغذیه آنها به دلایل دیگر، مانند تأمین کم شیر، چفت شدن سطحی لب ها یا ریفلاکس بود.

گفتار درمانی

توافق زیادی در مورد اینکه آیا زبان گره زبان روی گفتار تأثیر می گذارد یا خیر وجود ندارد. برخی از پزشکان معتقدند اگر فرنوم حرکت زبان را محدود کند، ادای برخی صداها دشوارتر هستند. با این حال برخی پزشکان دیگر با این مخالف هستند.

اگر کودک به طور معمول تغذیه شود، قبل از پیگیری درمان ممکن است بهتر باشد صبر کنید و ببینید آیا مسائل گفتاری گسترش می یابند یا خیر. حدود سنین سه یا چهار سالگی، می توانید برای یک معاینه به یک پاتولوژیست زبان- گفتار مراجعه کنید تا ببینید آیا ممکن است در بلند مدت هیچ مشکلی رخ دهد یا خیر.

مطالعات زیادی در مورد اثربخشی تکنیک های گفتار درمانی انجام نشده است. اگر گره زبان به عنوان علت مشکلات مربوط به ادای صداهای خاص شناسایی شود، فرزند شما به جای یک دوره گفتار درمانی برای جدا کردن گره زبان ارجاع داده خواهد شد.

گره زبانی در نوجوانی یا بزرگسالی

حتی اگر شما با وجود آن، دوران کودکی خود را بدون هیچ مشکلی سپری کرده باشید، ممکن است هنوز هم به عنوان یک بزرگسال به دنبال درمان گره زبان باشید. برخی از مسائلی که ممکن است به دلیل انکیلوگلاسیا برای یک بزرگسال بروز یابند عبارتند از:

 • مشکلات گفتاری
 • درد فک
 • سردرد و میگرن
 • مشکلات سلامت روان
 • افزایش پوسیدگی دندان
 • کج شدن دندان های فک پایین
 • بیماری لثه

شما ممکن است با برخی از این موارد کمی خجالت زده شود. اگر گره زبان تأثیر منفی روی زندگی شما گذاشته باشد، به پزشک خود مراجعه کنید تا با گزینه های درمان آشنا شوید.

دندانپزشک نیز اگر فکر کند گره زبان شما روی دندان های شما تأثیر می گذارد، می تواند شما را برای درمان ارجاع دهد. زبان شما با زدودن بقایای مواد غذایی که خورده اید، نقش حیاتی در سلامت دهان و دندان شما ایفا می کند. هنگامی که زبان شما نمی تواند به دندان های فک بالا یا طرفین شما برسد، این امر می تواند موجب باقی ماندن ذرات غذا برای مدت طولانی روی دندان های شما شود، که موجب افزایش احتمال پوسیدگی دندان و بیماری لثه خواهد شد.

از آنجا که زبان شما در پشت دندان های فک پایین قرار می گیرد، اغلب اوقات می تواند به معنی ایجاد شکاف بین آنها باشد. اصلاح شکاف بین دندان ها غالباً با بریس ها انجام می شود، اما اگر گره زبان خود را برطرف نکنید، مشکل می تواند مجدداً باز گردد.

نتیجه گیری

طیف مشکلات ناشی از یک گره زبان می تواند از درد بسیار شدید حین تغذیه با شیر مادر و عدم رشد کودک باشد، تا عدم وجود هیچ گونه مشکلی به جز وجود یک فرنوم متصل. بین این دو شرایط حاد، مشکلات دندانی و مسائل گفتاری ممکن است رخ دهند. درمان بین پزشکان می تواند کمی متضاد باشد، اما اگر سلامت شما یا کودک شما را تحت تأثیر قرار دهد، باید هیچ مشکلی برای دریافت درمان مناسب نداشته باشید.

پرسش های متداول

آیا گره زبان بدون درمان بهبود می یابد؟

گاهی اوقات؛ مطالعات نشان می دهند که انکلوگلوسیا در کودکان کمتر از نوزادان شایع بود. پوست اضافی که زبان را به پایین متصل می کند، هنگام تغذیه یا زمانی که فرزند شما سعی می کند اسباب بازی را داخل دهان خود قرار دهد، ممکن است فرسوده شود.

پزشک از آزاد کردن گره زبان فرزند من اجتناب می کند. چه می توانم بکنم؟

در مورد اینکه آیا گره زبان یک مشکل بزرگ است یا خیر شک وجود دارد، بنابراین برخی از پزشکان تمایلی به مداخله نخواهند داشت. هنگامی که تغذیه با شیر مادر دشوار یا دردناک است، ممکن است بتوانید کودک خود را به سرعت درمان کنید. شما همیشه می توانید نظر دوم را از یک پزشک دیگر بخواهید، و کلینیک های خصوصی نیز وجود دارند که فرنوتومی را نیز انجام می دهند.

تغذیه با شیر مادر دردناک است، اما نمی خواهم کودک من جراحی شود. آیا می توانم تغذیه او را با بطری انجام دهم؟

تغییر تغذیه نوزاد از شیر مادر به تغذیه با بطری یک تصمیم بزرگ است، که یک پزشک یا ماما می تواند شما را راهنمایی کند. این تغییر ممکن است کمک کند، اما نه همیشه. ممکن است کودک شما هنوز هم مشکلاتی با گرفتن بطری تجربه کند. در این صورت، هنوز هم انجام جراحی ضروری خواهد بود.

4.5/5 ( 2 نظر )
4.5/5 ( 2 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو آنلاین نوبت
فارسی
مشاوره دندانپزشکی
نیاز به مشاوره دندانپزشکی دارید؟
سوال خود را با ما مطرح کنید (لطفا قبل از ارسال پیام، تصویر رادیوگرافی تهیه کنید)
در اولین زمان ممکن پاسخگوی شما خواهیم بود
اگر نیاز به عکس رادیوگرافی دهان و دندان دارید کلیک کنید:اطلاعات بیشتر