مصرف آنتی بیوتیک قبل از درمان های دندانپزشکی
5 اردیبهشت ماه 1400
فلوراید و اهمیت آن برای سلامت دندان
19 اردیبهشت ماه 1400

لمینت دندان چیست؟

لمینت های دندان مواد بسیار نازک، و پوسته های همرنگ دندانی هستند که به صورت سفارشی ساخته می شوند و به گونه ای طراحی شده اند که سطوح جلوی دندان ها را پوشش دهند تا ظاهر شما را بهبود دهند. این پوسته ها به جلوی دندان ها چسبانده می شوند تا رنگ، شکل، اندازه، و ارتفاع آنها را تغییر دهند.

انواع ونیرهای دندانی

هر چیزی که روی سطح دندان را پوشش دهد تا معایب آن را پنهان کند ونیر دندانی نامیده می شود. ونیرهای دندانی می توانند از مواد پرسلن (لمینت) یا رزین کامپوزیت ساخته شوند. ونیرهای لمینتی بیشتر از ونیرهای کامپوزیتی در برابر ایجاد لکه مقاوم هستند. علاوه بر این، آنها شباهت بیشتری از نظر ویژگی های انعکاس نور به دندان های طبیعی دارند. برای انتخاب بهترین گزینه برای ترمیم دندانی خود لازم است با دندانپزشک خود مشورت کنید.

لمینت دندانی چه نوع مشکلاتی را برطرف می کند؟

ونیرها به طور معمول برای برطرف کردن مشکلات زیر استفاده می شوند:

 • تغییر رنگ دندان ها در نتیجه درمان ریشه، مصرف داروهایی مانند تتراسایکلین، فلوراید زیاد، پر شدگی های بزرگ از جنس رزین، و علل دیگر.
 • دندان هایی که دچار فرسایش شده اند.
 • دندان های لب پر شده یا شکسته.
 • دندان های غیر هم سطح، نا همراستا، یا با شکل های غیر عادی (برای مثال، برآمدگی در آنها وجود دارد).
 • دندان هایی که بین آنها فاصله وجود دارد (برای بستن فواصل بین دندان ها)
لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت چگونه روی دندان قرار میگیرد؟

دریافت ونیرهای لمینتی دندان معمولاً نیازمند سه جلسه مراجعه به دندانپزشک است- یک جلسه برای مشاوره و دو جلسه برای ساختن و قرار دادن لمینت ها روی دندان ها. یک یا چند دندان می توانند به طور همزمان تحت این فرایند قرار بگیرند.

تشخیص و طرح درمان

ابتدا باید نتایجی که مد نظر شما هستند و می خواهید به آنها دست پیدا کنید را با دندانپزشک خود در میان بگذارید. در طول جلسه، دندانپزشک دندان های شما را معاینه خواهد کرد تا مطمئن شود ونیرهای دندانی برای شما مناسب هستند و در مورد فرایند و برخی از محدودیت های آن با شما گفتگو خواهد کرد. علاوه بر این، ممکن است از دندان های شما عکس رادیوگرافی با اشعه ایکس بگیرد و احتمالاً از دندان ها و دهان شما قالب گیری خواهد کرد.

آماده سازی

برای آماده سازی دندانها برای ساخت ونیرهای دندانی دندانپزشک تغییراتی در سطح دندان ها ایجاد خواهد کرد، که مقداری برابر با ضخامت ونیری است که قرار است به سطح دندان افزوده شود. شما و دندانپزشک باید تصمیم بگیرید آیا برای تراشیدن دندان نیاز به بی حسی دارید یا خیر. سپس، دندانپزشک یک قالب از دندان های تراش خورده تهیه می کند. قالب برای لابراتوار دندانپزشکی ارسال می شود، و در آنجا ونیرها ساخته می شوند. معمولاً این کار 24 ساعت طول می کشد. در این مدت ونیرهای موقت روی دندان های شما قرار دارند.

چسباندن لمینت

دندانپزشک ونیرها را روی دندان ها می چسباندن و دندان ها را از نظر رنگ و اندازه بررسی می کند، ممکن است قبل از چسباندن دائمی به دندان چندین مرتبه آنها را بردارد و بتراشد و مجدداً قرار دهد تا به شکل دلخواه شما برسند. رنگ ونیرها می تواند دقیقاً مطابق با رنگ چسبی باشد که برای چسباندن آنها استفاده می شود. سپس، برای چسباندن دائمی آنها، دندان ها آماده می شوند، که شامل پاکسازی، پولیش کردن، و اچ کردن می باشد. با اچ کردن سطح دندان ها صاف و صیقلی می شود تا اجازه دهد باندینگ (چسباندن) قوی صورت بگیرد.

چسب خاصی روی ونیرها اعمال می شود سپس روی دندان قرار داده می شود. وقتی ونیر به درستی قرار گرفت، دندانپزشک نور خاصی روی آن می تاباند تا مواد چسب فعال شوند، و باعث شود به سرعا سفت شود. گام نهایی شامل زدودن چسب اضافی، چک کردن بایت، و ایجاد تغییرات اضافی است. دندانپزشک ممکن است از شما بخواهد دو هفته بعد برای چک کردن وضعیت لثه ها و ونیرها مراجعه کنید.

لمینت دندان

لمینت دندان

مزایای لمینت دندانی

 • آنها ظاهری طبیعی برای دندان ها فراهم می آورند.
 • لثه ها به خوبی پرسلن را تحمل می کنند.
 • ونیرهای پرسلن در برابر لکه مقاوم هستند.
 • می توان مواد را از رنگی انتخاب کرد که کمک کند دندان های تیره سفیدتر به نظر برسند.
 • آنها به طور کلی مانند روکش های دندانی نیاز به تغییر شکل زیادی ندارند، با این حال، محکم تر هستند و بهتر به نظر می رسند.

عوارض لمینت های دندانی

نقطه ضعف های ونیرهای لمینتی دندانی عبارتند از:

 • این فرایند بازگشت پذیر نیست.
 • هزینه لمینت ها خیلی بیشتر از کامپوزیت های دندانی است.
 • لمینت ها اگر لب پر شوند یا آسیب ببینند قابل ترمیم نیستند.
 • از آنجا که مینای دندان ها زدوده شده است، ممکن است دندان ها مدتی به غذاها و نوشیدنی های سر و داغ حساس باشند.
 • ونیرها ممکن است دقیقاً همرنگ دندان های دیگر شما نباشند. علاوه بر این، وقتی روی دندان ها قرار گرفتند، رنگ آنها قابل تغییر نیست. اگر در حال برنامه ریزی برای سفید کردن دندان ها هستید، لازم است این کار را قبل از دریافت ونیرهای انجام دهید.
 • گرچه بعید است، اما ونیرها می توانند شل یا کنده شوند. برای به حداقل رساندن بروز این اتفاق، از جویدن ناخن، اشیاء، مداد، یخ، یا چیزهای سفت دیگر، یا فشار وارد کردن به دندان های خود خودداری کنید.
 • دندان هایی که ونیر دارند هنوز هم ممکن است پوسیده شوند، و احتمالاً نیاز خواهد بود ونیر آنها را یک روکش کامل تعویض شود.
 • ونیرها گزینه های خوبی برای افرادی که دندان های ناسالم (برای مثال، دندان های پوسیده یا افرادی که بیماری لثه دارند)، یا دندان های ضعیف (در نتیجه پوسیدگی، ترک خوردن، پر شدگی بزرگ دندان)، دارند نیستند، یا برای افرادی که مقدار کافی از مینای دندان های آنها باقی نمانده است.
 • افرادی که دندان قروچه دارند گزینه های خوبی برای دریافت ونیرهای دندانی نیستند، زیرا این عادت موجب ترک خوردن و شکسته شدن ونیرهای دندانی می شود.

طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

ونیرهای لمینتی بین 7 تا 15 سال دوام دارند. پس از این زمان، ونیرهای لمینتی نیاز به تعویض دارند.

مراقبت های پس از دریافت لمینت های دندانی

ونیرهای دندانی نیاز به مراقبت خاصی ندارند. همان اقدامات قبلی بهداشتی دهان و دندان ها را ادامه دهید، از جمله مسواک زدن، نخ دندان کشیدن، و استفاده از دهانشویه ضد عفونی کننده.

گرچه لمینت ها در برابر ایجاد لکه مقاوم هستند، اما ممکن است دندانپزشک شما توصیه کند از خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که موجب ایجاد لکه می شوند خودداری کنید (قهوه، چای، شراب قرمز).

0/5 ( 0 نظر )
0/5 ( 0 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو آنلاین نوبت
فارسی
اگر نیاز به عکس رادیوگرافی دهان و دندان دارید کلیک کنید:اطلاعات بیشتر