عفونت ایمپلنت های دندانی – بخش اول
۸ مهر ماه ۱۳۹۸

در مقاله قبل برای شما راجع به عواملی صحبت کردیم که ممکن است ایمپلنت های دندانی را تحت تأثیر قرار دهند. در این مقاله راجع به علل شکست ایمپلنت های دندانی در بلند مدت و کوتاه مدت صحبت خواهیم کرد.

شکست زود هنگام ایمپلنت های دندانی و مشکلات آن

مشکلات و پیچیدگی هایی که در پی جراحی کاشت ایمپلنت های دندانی بروز پیدا می کنند می توانند مدت کوتاهی پس از فرایند یا سال ها پس از آن اتفاق بیفتند. شکست زود هنگام ایمپلنت های دندانی ظرف ۳ تا ۴ ماه نخست پس از فرایند اتفاق می افتد. به خاطر داشته باشید که پس از جراحی کاملاً طبیعی است که مقداری درد یا ناراحتی داشته باشید، که می توانید با استفاده از داروهای مسکن آن را کنترل کنید. در صورتی که پس از ۵ تا ۷ روز درد شما تسکین نیافت، با جراح خود تماس بگیرید. بین ۳ تا ۶ ماه طول می کشد تا کاملاً بهبود پیدا کنید.

گرچه درد و تورم پس از جراحی کاملاً عادی هستند، اما به خاطر داشته باشید که ممکن است مشکلاتی نیز بروز پیدا کنند:

عفونت در محل ایمپلنت

عفونت می تواند در طول، یا پس از جراحی اتفاق بیفتد. عوامل خطر بروز عفونت عبارتند از داشتن بیماری های خود ایمنی، کشیدن سیگار، و بهداشت دهانی نامناسب.

 

 

 شکست کاشت ایمپلنت دندانی

شکست کاشت ایمپلنت دندانی

حرکات بسیار ریز ایمپلنت ها

حرکات بسیار ریز ایمپلنت ها زمانی اتفاق می افتد که ایمپلنت از ثبات کافی برخوردار نیست، گاهی اوقات این اتفاق پس از جایگزینی فوری دندان رخ می دهد. عموماً تا زمانی که استخوان فک به خوبی با ایمپلنت پیوند نخورد، دندان مصنوعی به ایمپلنت متصل نمی شود. اما گاهی اوقات، جراح بلافاصله پس از کاشت ایمپلنت روکش روی آن را قرار می دهد. برای این روش، تعداد دفعات کمتری لازم است به دندانپزشک مراجعه شود، اما می تواند فشار زیادی به ایمپلنت وارد کند و موجب شکست آن شود.

 

 

 شکست کاشت ایمپلنت دندانی

شکست کاشت ایمپلنت دندانی

حمایت ناکافی استخوان

شکست ایمپلنت در مراحل اولیه می تواند زمانی اتفاق بیفتد که استخوانی کافی وجود ندارد تا ایمپلنت دندانی را حمایت کند، با این حال، باز هم ممکن است جراح فرایند را در هر صورت تکمیل کند. بدون وجود استخوان کافی، ایمپلنت نمی تواند با فک جوش بخورد.

 

 شکست کاشت ایمپلنت دندانی

شکست کاشت ایمپلنت دندانی

 

واکنش های آلرژیک

اگر به آلیاژ تیتانیوم حساسیت داشته باشید، ممکن است از خود واکنش آلرژیک نشان دهید. تیتانیوم فلزی است که در برخی ایمپلنت های دندانی استفاده می شود. علائم آلرژی عبارتند از تورم، از دست رفتن حس چشایی، و یا احساس سوزن سوزن شدن. اگر به آلیاژ تیتانیوم حساسیت دارید، حتماً آن را به جراح خود متذکر شوید. شما ایمپلنتی نیاز خواهید داشت که از ماده دیگری ساخته شده باشد.

عدم دنبال کردن دستورالعمل های جراح

فعالیت ها و عادات شما نیز می توانند تأثیر گذار باشند. لازم است دستورالعمل های جراح پس از جراحی را دنبال کنید تا خطر مشکلات را کاهش دهید. ممکن است به شما گفته باشند تا زمانی که محل ایمپلنت بهبود پیدا می کند غذای نرم بخورید، بهداشت دهان را به  خوبی رعایت کنید و از خوردن آبنبات های سفت بپرهیزید.

شکست دیر هنگام ایمپلنت های دندانی و مشکلات آن

جراحی ایمپلنت های دندانی می تواند اوایل موفقیت آمیز باشد، و ممکن است تا سال ها بعد هیچ مشکلی بروز پیدا نکند. در اینجا به بیان برخی از مشکلاتی می پردازیم که می توانند در دراز مدت برای ایمپلنت های دندانی بوجود بیایند:

 • در صورتی که جراح ایمپلنت را خیلی نزدیک به عصب قرار می دهد، ممکن است به عصب یا بافت آسیب وارد شود. علائم و نشانه های آسیب عبارتند از بی حسی یا سوزن سوزن شدن زبان، لب ها، لثه ها، یا صورت.
 • پس زدن جسم خارجی از سوی بدن اغلب اتفاق نمی افتد، اما بروز آن غیر ممکن نیست. این اتفاق زمانی رخ می دهد که بدن ایمپلنت را پس می زند. علائم پس زدن عبارتند از افزایش درد در ناحیه محل ایمپلنت، تورم، تب، و لرز.
 • ایمپلنت دندانی که در فک بالا کاشته می شود می تواند وارد حفره سینوس شود.
 • آسیب به منطقه اطراف ایمپلنت دندانی می تواند موجب شل شدن ایمپلنت و در نهایت منجر به شکست آن شود.

برای به حداقل رساندن احتمال بروز مشکلات در بلند مدت، سعی کنید بهداشت دهان و دندان ها را به خوبی رعایت کنید و دهان، ایمپلنت ها، و لثه های خود را سالم نگه دارید. حداقل دو مرتبه در طول روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید، با استفاده از دهانشویه دهان خود را شستشو دهید، و برای چکاپ معمولی به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

 شکست کاشت ایمپلنت دندانی

شکست کاشت ایمپلنت دندانی

 

علائم و نشانه های شکست ایمپلنت های دندانی کدامند؟

اگر ایمپلنت دندانی شما خیلی زود یا با فاصله زمانی پس از کاشت با شکست مواجه شده است، با این علائم مواجه هستید:

 • جویدن غذا دشوار است.
 • لثه های شما ملتهب شده اند.
 • لثه های شما تحلیل رفته اند.
 • تورم اطراف ایمپلنت افزایش یافته است.
 • ایمپلنت شما شل شده است.
 • درد و ناراحتی شدیدی را تجربه می کنید.

مراقبت های پیشگیرانه

گرچه برخی شکست های ایمپلنت های دندانی قابل پیشگیری نیستند، اما با برداشتن این چند گام ساده می توانید خطر شکست آنها را کاهش دهید:

 • به درستی از ایمپلنت های دندانی مراقبت کنید. به طور روزانه مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و دهانشویه استفاده کنید.
 • هر شش ماه یک مرتبه به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • از کشیدن سیگار خود داری کنید.
 • مصرف کلسیم خود را افزایش دهید تا استخوان هایی محکم داشته باشید.. مکمل مصرف کنید یا غذاهای سرشار از کلسیم، مانند شیر، ماست، کلم بروکلی، پرتقال، و پنیر، بخورید.
 • برای درمان دندان قروچه (براکسیسم) خود از دندانپزشک بخواهید برای شما محافظ دندان تجویز کند.
 • از دندانپزشک نخواهید بلافاصله پس از فرایند کاشت ایمپلنت روی آن روکش قرار دهد.
 • از عاداتی که موجب آسیب به دندان می شوند بپرهیزید.
0/5 ( 0 بازدید )
0/5 ( 0 بازدید )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو آنلاین نوبت
فارسی