بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها
4 مرداد ماه 1399
پریودنتیت یا بیماری لثه
1 شهریور ماه 1399

دندان های عقل چهار دندانی هستند که درست عقب دهان و پشت دندان های مولر بیرون می آیند. یک سری دندان عقل در هر دو فک بالا و پایین بیرون می آید. دندان های عقل اغلب به صورت کج، یک طرفه، و خارج از ردیف و راستای دندان های دیگر رشد می کنند. با بیرون آمدن و رشد کردن آنها، آنها به دندان های دیگر فشار وارد می کنند، و منجر به بروز مشکلات فشردگی بیش از حد و کجی دندان های دیگر نیز می شوند.

عملکرد و هدف دندان های عقل

تصور می شود که دندان های عقل “بقایای تکاملی” باشند و برای نیاکان خیلی دور ما کمک کننده بوده اند که رژیم غذایی که داشتند شامل غذاهای سفت تری مانند چوب و نی بود. از آنجا که دندان ها پوسیده و ساییده می شدند یا می افتادند، دندان های عقل جایگزینی برای آنها بودند. امروزه با پیشرفت های مدرنی که در بهداشت دهان و رژیم غذایی نرم تر صورت گرفته بود، نیازی به این دندان های جایگزین نداریم اما آنها هنوز هم بیرون می آیند. ضرورتاً دهان ما می تواند 28 دندان را نگه دارد، اما با وجدو دندان های عقل، ما حدود 32 دندان داریم که همه آنها به دنبال جا هستند. علائم دندان های عقل مانند فشردگی و نامرتبی بیش از حد، آسیب به عصب و استخوان، عفونت، و غیره می توانند همگی در نتیجه آنها بروز پیدا کنند.

دندان عقل

دندان عقل

علائم و نشانه های بیرون آمدن دندان های عقل

آیا دندان های عقل شما در حال بیرون آمدن هستند؟ علائم و نشانه های دندان های عقل می توانند شامل موارد زیر باشند:

  • درد در عقب دهان، پشت دندان های مولر. این درد به تدریج به مرور زمان، در طول مدتی که دندان های عقل به رشد خود ادامه می دهند، افزایش پیدا خواهد کرد. این رشد می تواند به صورت کج یا خارج از مسیر، در حالی ادامه داشته باشد که به اعصاب و استخوان فشار وارد می کنند، و باعث همپوشانی و فشردگی دندان های مجاور خود می شوند.
  • دیگر علائم و نشانه های دندان های عقل عبارتند از درد، قرمزی، سوزش و/ یا تورم اطراف محل رشد آنها. وقتی دندان های عقل شروع به بیرون آمدن از داخل سطح لثه می کنند، این اتفاق اجازه می دهد باکتری داخل بافت باز شود، که می تواند منجر به بروز عفونت شود. عفونت های دهانی نشان داده اند که روی سلامت عمومی شما تأثیر بگذارند.
  • علاوه بر این، این امکان وجود دارد که دندان های عقل نهفته شوند، موقعیتی که در آن استخوان فک یا دندان های مجاور مسیر بیرون آمدن این دندان ها را مسدود می کنند. آنها در جای خود گیر می افتند زیرا ریشه های آنها به دراز شدن خود ادامه می دهند، و هر چه آنها مدت زمان طولانی تری نهفته باقی بمانند، احتمال اینکه منجر به بروز مشکلات برای دهان و سلامت عمومی شوند بیشتر خواهد بود. علائم و نشانه های دندان های عقل در نتیجه نهفته باقی ماندن عبارتند از درد شدید در عقب دهان، عفونت، و مشکلات دیگر. بوی بد سوخت مانند، مزه بد با جویدن غذا، قرمزی و تورم همگی می توانند علائم و نشانه های عفونت باشند. نهفتگی دندان های عقل اگر درمان نشده باقی بماند، می تواند منجر به تشکیل کیست و در برخی موارد نادر، تومور شود.

دندان های عقل نهفته مستعد رشد کیست ها (کیسه های مملو از مایع) اطراف خود هستند، که می تواند به دندان ها و بافت های اطراف آن، شامل استخوان ها، آسیب وارد کنند. در برخی موارد نادر، تومورها می توانند اطراف این کیست ها شکل بگیرند، و باعث شوند کشیدن دندان های عقل دشوار شود. هر چه شما مدت زمان طولانی تری برای تسکین درد دندان های عقل منتظر بمانید، احتمال اینکه به فرایند تهاجمی تر جراحی کشیدن دندان نیاز داشته باشید بیشتر خواهد بود، یا اینکه دندان مشکل آفرین آسیب دائمی به بافت های اطراف وارد خواهد کرد.

علاوه بر این، ممکن است دندان های عقل شما بخشی از آنها بیرون بیاید و قابل مشاهده باشد و بقیه آن زیر سطح لثه ها باقی بماند. در این موقعیت، برای باکتری ها کاملاً راحت و ساده است که بتوانند از طریق مجرای اطراف دندان وارد شوند. در صورتی که پیگیر تسکین درد دندان عقل نباشید، احتمال اینکه عفونت را تجربه کنید بیشتر خواهد بود. عفونت منجر به افزایش درد دندان، قرمزی، تورم، درد فک، سفتی، و بیماری های عمومی خواهد شد. ورود عفونت دهان به جریان خون بسیار ساده است که می تواند روی کل بدن تأثیر بگذارد.

دندان عقل

دندان عقل

درد دندان های عقل

درد دندان های عقل می تواند برای برخی افراد مداوم باشد، در حالی که برخی افراد دیگر درد و ناراحتی را تنها زمانی تجربه می کنند که غذا می جوند یا منطقه اطراف آن را لمس می کنند. اکثر متخصصان دندانپزشکی توصیه می کنند دندان های عقل کشیده شوند قبل از آنکه درد آنها به یک مشکل حاد تبدیل شود.

علائم و نشانه های درد دندان عقل

اگر شما هنوز هم دندان های عقل خود را دارید، ممکن استبه این فکر کنید که آیا شما نیز در حال تجربه درد دندان عقل هستید یا خیر. با بیرون آمدن دندان های عقل، آنها می توانند بسیار دردناک باشند. چگونه می توان این درد منحصر بفرد را تشخیص داد:

  • شما درد دندان عقل را در عقب دهان و پشت دندان های مولر احساس خواهید کرد.
  • اگر داخل آینه نگاه کنید، ممکن است حتی متوجه شوید که دندان های عقل شما شروع به ضربه زدن به لثه های شما کرده اند.
  • علاوه بر اینها، منطقه اطراف دندان عقل ممکن است قرمز، ملتهب، و دردناک شود.
  • با این حال، برخی افراد هیچ نشانه مشهودی از درد دندان عقل ندارند.

دردهای دهانی می توانند علت های دیگری نیز داشته باشند، که عبارتند از پوسیدگی دندان، شکستگی، آبسه، یا ترک خوردگی یا آسیب به پر شدگی دندان ها، دندان قروچه شبانه، و عفونت لثه. مهم نیست کدام علت است، در هر صورت وقتی درد دندان دارید باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

علل درد دندان عقل

درد دندان های عقل یک دسته علل می تواند داشته باشد. شاید دندان عقل شما کج بیرون آمده باشد، نمی تواند به درستی داخل دهان جای بگیرد، یا منجر به بروز عفونت اطراف دندان های شما شده است. صرف نظر از اینکه علت این درد چه چیزی می تواند باشد، درد دندان عقل می تواند واقعاً سلامت کل دهان را تحت تأثیر قرار دهد و باید بلافاصله درمان شود.

گاهی اوقات دندان عقل ممکن است هیچ دردی نداشته باشد، و ناگهان یک شبه بدون هیچ علامت و نشانه ای بیرون بیاید. از سوی دیگر، درد دندان عقل می تواند به تدریج و به آهستگی افزایش پیدا کند و می تواند رها شود یا با چیز دیگری اشتباه گرفته شود. اگر فکر می کنید ممکن است شما در حال تجربه درد دندان عقل هستید نخستین گام مهم مراجعه به دندانپزشک است. وی قادر خواهد بود منطقه را ارزیابی کند، تصاویر رادیوگرافی لازم را بگیرد، و مشخص نماید آیا درد واقعاً ناشی از دندان عقل است یا خیر.

دندان عقل

دندان عقل

درمان های درد دندان عقل

اگر برای کشیدن دندان عقلی که درد دارد از دندانپزشک وقت گرفته اید اما تا نوبت شما برسد طول می کشد، با انجام کارهای زیر می توانید به کاهش درد خود کمک کنید:

  • تکه های یخ: با قرار دادن تکه های یخ روی دندان عقلی که درد دارد می توانید به بی حس کردن و کاهش تورم کمک کنید.
  • مسکن های OTC: آنها می توانند کمک کنند به طور موقت درد و ناراحتی های ناشی از درد دندان عقل تسکین پیدا کنند.
  • آب نمک: با استفاده از ترکیب آب و نمک (تقریباً یک فنجان آب ولرم با دو قاشق چایخوری نمک) دهان خود را کاملاً تمیز بشویید، این کار کمک می کند ذرات غذا و باکتری هایی که می توانند منجر به بروز عفونت های دردناک شوند شل شوند.

کشیدن دندان عقل به خاطر خطرات و مشکلات احتمالی، اختلالات خونریزی، یا دیگر عللی که ممکن است بوجود بیایند، برای برخی افراد گزینه مناسب نیست. در این موارد، دندانپزشک شما ممکن است گزینه های مدیریت درد را به شما توصیه کند، مانند گزینه هایی که در بالا ذکر شدند. در مواردی که کشیدن دندان عقل گزینه مناسبی نیست، دندانپزشک شما ممکن است دهانشویه خاصی برای شما تجویز کند که با استفاده از آن پس از هر وعده غذایی دهان خود را شستشو دهید تا باکتری هایی را از بین ببرید که عموماً منجر به بروز عفونت می شوند.

تسکین درد دندان عقل

گرچه این گام ها می توانند درد دندان عقل را به طور موقت کاهش دهند، تنها راهکار دائمی کشیدن کامل دندان است. این فرایند کاملاً عادی شده است؛ دندانپزشک شما یا جراحی دهان قادر خواهد بود خطرات ممکن و مزایای احتمالی را به طور کامل توضیح دهد.

درد دندان عقل نباید نادیده گرفته شود. گرچه روش های کنترل درد در منزل برای برخی افراد گزینه مناسبی نیستند، اما در اکثر موارد، کشیدن دندان عقل بهترین راه برای تسکین درد دندان عقل و محافظت از سلامت کلی دهان است. مثل همیشه، دندانپزشک شما قادر خواهد بود نیازهای خاص دهانی شما را ارزیابی نماید و به شما کمک کند بهترین گزینه را انتخاب کنید.

عفونت دندان عقل

همه افرادی که از عفونت دردناک دندان عقل رنج برده اند به شما خواهند گفت که روی هم رفته، بهترین راه پرهیز از بروز این وضعیت است. درد همراه با عفونت دندان عقل می تواند شدید باشد و باید به سرعت درمان شود تا از بروز مشکلات بیشتر پیشگیری شود. در حققیت، داشتن دندان عقل عفونی یکی از علائم شایع همراه با دندان عقل نهفته است.

علل عفونت های دندان عقل

نهفتگی دندان عقل زمانی اتفاق می افتد که سومین دندان های مولر شما به درستی یا به طور کامل در جای درست خود بیرون نیایند. وقتی تنها بخشی از یک دندان عقل بیرون می آید، مجرای ورودی آن می تواند به عنوان زمینه ای برای رشد باکتری ها عمل کند، که منجر به عفونت دندان عقل می شود.

عفونت دندان عقل که تحت عنوان پری کرونیت pericoronitis نیز شناخته می شود، جدی است و درمان آن تا حدودی می تواند پیچیده باشد. زیرا زمانی که دندان عقل به طور کامل بیرون نیامده است، یک تکه بافت لثه محلی را پوشش می دهد بخشی از دندان بیرون آمده است. بعید است عفونت دندان عقل بهبود پیدا کند تا زمانی که این تکه بافت برداشته شود، دندان عقل شما به طور کامل بیرون بیاید و یا در صورت لزوم کشیده شود.

علائم و نشانه های عفونت دندان عقل

دندان های عقل که تحت عنوان دندان های مولر سوم نیز شناخته می شوند، آخرین دندان هایی هستند که داخل دهان ظاهر می شوند. متأسفانه، دهان و فک اغلب آنقدر بزرگ نیستند تا دندان های جدید را درون خود جای دهند، که می تواند منجر به بروز مشکلات جدی شود. مشکلات دیگر که اغلب با بیرون آمدن دندان های عقل همراه هستند در صورتی اتفاق می افتند که دندان های عقل خارج از محلی بیرون بیایند که باید، تنها بخشی از آنها بیرون بیاید، یا زیر لثه ها و استخوان گیر کنند. هر یک از این مشکلات و عوارض جانبی می توانند منجر به بروز عفونت دردناک دندان های عقل شوند، که تحت عنوان پری کرونیت شناخته می شود. این اتفاق زمانی رخ می دهد که باکتری و ذرات غذا زیر فلپ نزدیک دندان های عقل گیر می کنند و منجر به بروز عفونت می شوند.

درمان های عفونت دندان عقل

روش های مختلفی برای درمان عفونت دندان های عقل وجود دارد، از جمله راهکارهای محافظه کارانه ای برای درمان یا کشیدن دندان با روش جراحی. اگر دندان عقل شما بدون هیچ مشکلی بیرون آنده باشد، دندانپزشک شما ممکن است تصمیم بگیرد آن را در جای خود رها کند و آنها را به مرور زمان نظاره کند.

راهکار محافظه کارانه: با این حال، اگر شما در نتیجه عفونت دندان عقل دردی تجربه کردید، ممکن است دندانپزشک یا جراح شما راهکاری محافظه کارانه را برای درمان توصیه کند از جمله مسکن های OTC، آنتی بیوتیک ها برای عفونت، دهانشویه ها، یا شستشوی دهان با آب و نمک. صرف نظر از اینکه آیا شما جراحی را انتخاب می کنید یا خیر، هنوز هم اگر فکر می کنید عفونت دندان عقل دارید باید به متخصص مراجعه کنید. در این بازه زمانی می توانید از کیسه یخ برای کاهش تورم استفاده کنید، دهان خود را با آب و نمک شستشو دهید، یا مسکن های OTC مانند ایبوپروفن یا آسپرین استفاده کنید. این روش ها می توانند برای افرادی مؤثر باشند که بیماری های خاصی دارند از جمله اختلالات خونریزی و ترجیح می دهند جراحی نشوند. با این حال، اگر عفونت دندان های عقل شما بدتر شد، ممکن است جراحی بهترین انتخاب برای تسکین شما باشد.

راهکار جراحی: کشیدن دندان با روش جراحی یکی از روش های مرسوم برای پرهیز از بروز مشکلاتی مانند عفونت دندان عقل است. از آنجا که تقریباً 85 درصد از همه دندان های عقل نیاز به کشیده شدن دارند، برخی از دندانپزشکان توصیه می کنند برای پیشگیری از عفونت های بیشتر دندان عقل، آنها کشیده شوند. اگر گزینه مناسبی برای جراحی نیستید، یا ترجیح می دهید از انجام آن پرهیز نمایید، گزینه های درمانی دیگری نیز ممکن است وجود داشته باشد.

درمان دندان عقل

شایع ترین درمان برای علائم و نشانه های دندان عقل کشیدن دندان است. کشیدن دندان عقل به طور کلی در مطب دندانپزشکی یا در اتاق جراحی تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی کامل انجام می شود. این گزینه ها و هر گونه مشکل و عارضه جانبی قبل از فرایند کشیدن توضیح داده خواهند شد. اگر دندان عقل شما قبلاً از سطح لثه ها بیرون آمده باشد، مانند هر دندان دیگری، تقریباً به راحتی می تواند کشیده شود. با این حال، بیرون آوردن دندان های عقل نهفته می تواند مقداری پیچیده تر باشد. برشی روی سطح لثه درست بالای دندان ایجاد می شود. پس از آن، هر استخوانی که روی دندان قرار گرفته باشد لازم است برداشته شود. سپس خود دندان کشیده می شود؛ گاهی اوقات، دندانپزشک یا جراح شما نیاز خواهند داشت دندان را به چند تکه تبدیل کند تا بتواند تا جای ممکن از حجم استخوان نجات دهد و از برش غیر ضروری استخوان یا به خطر انداختن اعصاب و بافت های ظریف خودداری نماید. کشیدن دندان عقل یک فرایند کاملاً عادی است و به احتمال زیاد بهترین راهکار برای تسکین علائم درد دندان عقل شماست.

در سال های اخیر، به ندرت پیش آمده است که علائم و نشانه های دندان عقل پس از کشیدن آن ادامه پیدا کند. به احتمال زیاد دندانپزشکان توصیه می کنند که دندان عقل قبل از آنکه به یک مشکل برای سلامت دهان تبدیل شوند باشد کشیده شوند. هنوز هم این امکان وجود دارد که علائم و نشانه های دندان عقل را تجربه کرد، که در این صورت باید این اطلاعات را بلافاصله به دندانپزشک خود منتقل کنید.

دندان های عقل چه زمانی بیرون می آیند؟

دندان های عقل معمولاً بین سنین 17 و 21 سال بیرون می آیند. اگر به فکر به تعویق انداختن جراحی خود هستید، دوباره فکر کنید. وقتی جوان هستید، ریشه های دندان ها به طور کامل شکل نگرفته اند و استخوان اطراف نرم تر است، که احتمال آسیب به اعصاب مجاور را به حداقل می رساند. ریشه های دندان های شما با بالا رفتن سن به رشد خود ادامه می دهند که باعث می شود جراحی دندان عقل دشوارتر شود و بیشتر مستعد مشکلات و پیچیدگی ها شود. هر چه سن شما بالاتر می رود، جراحی دندان عقل می تواند دشوارتر شود.

راهکارهای تسکین درد دندان عقل

اگر برای کشیدن دندان عقل خود که درد دارد از دندانپزشک وقت گرفته اید، اما تا زمان انجام این فرایند مدتی طول می کشد، برخی درمان های خانگی هستند که می توانند به طور موقت درد دندان عقل شما را کاهش دهند:

تکه های یخ: روی موضع درد دندان عقل خود یخ بگذارید تا به بی حس کردن درد و کاهش تورم کمک کند.

مسکن های OTC: آنها می توانند به طور موقت درد و ناراحتی های دندان عقل را کاهش دهند.

آب و نمک: استفاده از ترکیب حدود یک فنجان آب ولرم با دو قاشق چایخوری نمک، و شستشو و پاکسازی دهان با این ترکیب می تواند به آزاد کردن ذرات غذا و باکتری هایی که می توانند منجر به بروز عفونت های دردناک شوند کمک نماید.

0/5 ( 0 نظر )
0/5 ( 0 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو آنلاین نوبت
فارسی
اگر نیاز به عکس رادیوگرافی دهان و دندان دارید کلیک کنید:اطلاعات بیشتر