آیا دندان ها استخوان محسوب می شوند؟
27 آذر ماه 1400
سیگار کشیدن با دندان های شما چه می کند؟
12 دی ماه 1400

اگر دندان های شما لک شده اند، بد رنگ شده اند، پوسیده و فرسوده شده اند، لب پر شده اند، شکسته اند، در یک راستا قرار ندارند، بد شکل هستند، یا بین آنها فاصله وجود دارد، دندانپزشکی زیبایی مدرن می تواند لبخند بهتری به شما بدهد. یک “اصلاح لبخند” ظاهر لبخند شما را از طریق یک یا چند فرایند زیبایی دندانپزشکی بهبود می دهد. دندانپزشک زیبایی با همکاری خود شما یک طرح درمان آماده می کند. در این مقاله ما اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم که به شما کمک می کنند در مورد انواع مختلف فرایندهای موجود دندانپزشکی زیبایی یاد بگیرید.

انواع فرایندهای دندانپزشکی زیبایی

سفید کردن دندان ها

سفید کردن دندان ها می تواند یکی از ساده ترین و هم هزینه ترین راه های بهبود لبخند شما باشد. دندان ها می توانند با محصولات داخل مطب دندانپزشک شما سفید شوند، یا اینکه می توانید یک قالب و ژل از دندانپزشک خود بگیرید تا در منزل دندان های خود را سفید کند. برخی محصولات بدون نسخه سفید کننده دندان ها نیز وجود دارند که استفاده از آنها برای بیماران راحت تر است، از جمله خمیر دندان های ، دهانشویه ها، و نوارهای سفید کننده.

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

ونیرهای دندانی

ونیرهای دندان پوسته های خیلی نازک، و سفارشی از جنس پرسلن یا رزین هستند که سطح جلوی دندان ها را پوشش می دهند. پس از برداشتن حدود نیم میلی متر از مینای سطح دندان ها، این پوسته های نازک روی سطح جلوی دندان ها چسبانده می شود، و رنگ، شکل، اندازه، یا ارتفاع آنها را تغییر می دهد. ونیرها اغلب دندان های هالیوودی نامیده می شوند.

باندینگ دندان ها

در باندینگ دندان ها، یک رزین بتونه- مانند، همرنگ دندان ها، که از مواد پلاستیکی با دوام است، روی دندان ها اعمال می شود و با نور ماوراء بنفش یا لیزر سفت می شود، تا مواد به دندان ها بچسبند. سپس دندانپزشک شما آن را می تراشد، شکل می دهد، و پولیش می کند. باندینگ می تواند باعث ترمیم پوسیدگی ها، لب پر شدگی ها، ترک خوردگی ها، یا دندان های بد شکل شود؛ بعلاوه، جایگزینی زیبا برای پر شدگی های آمالگام یا نقره ای دندان ها است.

روکش های دندان

یک روکش دندان، که کلاهک نیز نامیده می شود، روی دندان قرار می گیرد و جایگزین کل بخش پوسیده یا آسیب دیده دندان در بالای خط لثه می شود، و شکل، اندازه، استحکام، و ظاهر آن را احیاء می کند. روکش ها یک دندان ضعیف را در برابر شکستن حفظ می کنند یا یک دندان ترک خورده را کنار یکدیگر حفظ می کنند؛ آنها می توانند با اهداف زیبایی برای پوشش دادن دندان های بد شکل یا به شدت بد رنگ استفاده شوند. روکش ها می توانند از فلز، ترکیب پرسلن با فلز، رزین، یا سرامیک ساخته شوند.

اینله ها و آنله ها

اینله ها و آنله ها، که پر شدگی های غیر مستقیم دندان ها نیز نامیده می شوند، از طلا، پرسلن، یا مواد کامپوزیتی ساخته می شوند و دندان های پوسیده یا آسیب دیده را پر می کنند. پر شدگی های دندان ها در همان جلسه مراجعه به دندانپزشک شکل داده می شوند؛ با این حال، اینله ها و آنله ها در لابراتوار دندانپزشکی ساخته می شوند و توسط دندانپزشک روی دندان چسبانده می شوند. وقتی موادی که برای پر کردن دندان استفاده می شوند به مرکز دندان چسبانده می شوند، ترمیم دندان “اینله” نامیده می شود؛ و وقتی پر شدگی شامل یک یا چند قسمت برجسته دندان می شود یا سطح جونده دندان را پوشش می دهد “آنله” نامیده می شود. اینله ها و آنله ها تا جایی که امکان داشته باشد از بافت سالم دندان را حفظ می کنند و جایگزینی برای روکش های دندان هستند.

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت های دندانی ریشه های تیتانیومی جایگزین ریشه دندان ها هستند که داخل حفره دندان از دست رفته جایگذاری می شوند. استخوان فک به تدریج بهبود پیدا می کند و اطراف پست فلزی ایمپلنت رشد می کند، و آن را محکم داخل استخوان فک جای می دهد و پایه ای برای یک دندان مصنوعی جایگزین دندان از دست رفته فراهم می آورد.

ارتودنسی

ارتودنسی برای صاف و یکدست و همراستا کردن دندان های کج و ناهمراستا طراحی شده است- و نه تنها برای کودکانی که مدرسه می روند. احتمالاً شما هم در مورد بریس های اینویزیلاین چیزهایی شنیده باشید، که در جلو و پشت دندان ها می نشینند و آنها را جابجا می کنند. بریس های ارتودنسی با اعمال فشار مداوم طی یک بازه زمانی روی دندان ها کار می کنند تا به آرامی دندان ها را در مسیر مشخصی حرکت دهند. استفاده از آنها هیچ محدودیت سنی ندارد و همه افراد می توانند در راستای زیباتر شدن لبخند خود از آنها استفاده کنند.

تراش و شکل دهی مینای دندان

تراشیدن مینای دندان ها به منظور شکل دهی آناه فرایندی است که برای اصلاح نواقص کوچک دندان ها انجام می شود، نواقصی مانند دندان های غیر همسطح یا دندان های کمی فشرده. این فرایندی سریع، و بدون در است و نتایج آن فوری هستند. شکل دهی و تراشی مینای دندان ها می تواند با فرایندهای دیگری مانند ونیرها، باندینگ دندان ها، و سفید کردن دندان ها ترکیب شود.

تغییر شکل لثه ها

تغییر شکل لثه ها می تواند برای بهبود لبخند انجام شود، اگر خط لثه ها غیر عادی باشد، یا اگر دندان ها کوتاه به نظر برسند. در این فرایند، بخش کوچکی از بافت لثه ها برداشته می شود. بافت اضافی استخوان نیز می تواند برداشته شود. فرایند می تواند روی یک یا چندین دندان انجام شود.

پیوند لثه

تحلیل لثه ها می تواند باعث شود ریشه دندان ها قابل مشاهده باشند. دندان های بدون پوشش ممکن است خیلی بلند به نظر برسند و نسبت به دماهای بالا یا پایین حساس شوند، بعلاوه، ممکن است خطر پوسیدگی و حفره های ریشه دندان را نیز افزایش دهد، که می تواند منجر به از دست رفتن استخوان و دندان شود. پیوند بافت سالم لثه ای که از یک بخش دیگر از دهان برداشته شده است می تواند تحلیل لثه ها را درمان کند. بعلاوه، ظاهر خط لثه را نیز بهبود می دهد.

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

گزینه های دیگر

یک بریج از دو روکش برای دندان های مجاور فضای خالی به جا مانده از دندان از دست رفته تشکیل شده است، و یک دندان مصنوعی در وسط آنها. پروتز مصنوعی یک جایگزین متحرک برای دندان های از دست رفته است.

طراحی لبخند

تکنیک های زیبایی دندانپزشکی اغلب برای تکمیل اصلاح طرح لبخند استفاده می شوند. در این صورت، ونیرها و روکش های دندانی برای اصلاح مشکلات دندانی متعددی استفاده می شوند، از جمله لب پر شدگی دندان ها، خط لثه ناهمراستا و غیر یکدست، و بد رنگی دندان ها. دندانپزشکی زیبایی نه تنها می تواند مسیر طولانی به سوی بهتر شدن ظاهر فرد را بپیماید، بلکه می تواند به طور کلی سلامت دهان را نیز بهبود بخشد.

0/5 ( 0 نظر )
0/5 ( 0 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو آنلاین نوبت
فارسی
اگر نیاز به عکس رادیوگرافی دهان و دندان دارید کلیک کنید:اطلاعات بیشتر