مشکلات عدم قرار گیری صحیح دندان های مصنوعی
۱۰ بهمن ماه ۱۴۰۰
ارتباط آرتریت روماتوئید با سلامت دهان، دندان ها و ایمپلنت های دندانی
۱۰ بهمن ماه ۱۴۰۰

روکش های دندانی پرسلن به دندان های شما درخشش و زیبایی می بخشند. با این حال، در پشت این درخشندگی نگرانی در مورد بوی بدی پنهان است که ممکن است پس از قرار گرفتن روکش روی دندان بوجود بیاید. در حقیقت، این که آیا روکش های دندانی باعث بروز بوی بد دهان می شوند یا خیر، تا میزان زیادی به عوامل متعددی از جمله تکنیک های قرار دادن روکش، مواد و بهداشت دهان و دندان و غیره بستگی دارد.

علل بوی بد دهان بعد از روکش های دندانی پرسلن

تکنیک های نادرست قرار دادن روکش ممکن است منجر به ظاهر نامطلوب دندان ها و بوی بد دهان شوند. در بسیاری از موارد، عدم رعایت بهداشت خوب دهان پس از دریافت روکش های پرسلن ممکن است بوی بد موجود دهان را بدتر کند.

  • تکنیک های نادرست روکش گذاری: اگر در طول فرآیند ترمیم، دندانپزشک شما در محاسبه نسبت اشتباه کند، احتمالاً بین روکش و دندان فاصله ایجاد می شود. وقتی روکش محکم روی دندان قرار نگیرد، خواه خیلی شل باشد یا زاویه نامناسب داشته باشد، ممکن است غذاها در این بین گیر کنند. به مرور زمان، بوی بد دهان بوجود می آید که ممکن است در کیفیت زندگی روزانه شما اختلال ایجاد کند.
  • مواد با کیفیت پایین: اگر مواد مورد استفاده در ساخت روکش های پرسلن، مخصوصاً روکش های پرسلن ترکیب شده با فلز، کیفیت پایینی داشته باشند، پس از یک بازه زمانی تحت تأثیر قرار می گیرند. این مواد تحت تأثیر اسیدها و باکتری های دهان اکسید می شوند و باعث بروز بوی بد دهان می شوند.
  • بهداشت بد دهان: اگر پیوسته بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنید، غذاها در شکاف بین دو دندان، بویژه در ناحیه ای که روکش پرسلن دارد، گیر می کنند و در نتیجه منجر به بروز بوی بد دهان ایجاد می شود.

علاوه بر این، باید به خاطر داشته باشید که بوی بد دهان شما ممکن است بیماری باشد که از قبل وجود داشته است. دریافت روکش دندان به شما کمک می کند تا متوجه شوید که بوی بد دهان دارید، نه اینکه باعث ایجاد آن شود. در برخی موارد، علت بوی بد دهان در واقع یک عفونت دهان یا بیماری معده است.

درمان بوی بد دهان پس از دریافت روکش پرسلن

برای خلاص شدن از بوی بد دهان پس از دریافت روکش دندان، اساسی ترین گام این است که دلیل دقیق آن را بیابید. در اینجا برای هر مشکل چند راه حل بیان می کنیم:

کیفیت روکش پرسلن:

روکش های دندانی ترکیبی پرسلن- فلز، از یک لایه فلز تشکیل شده است که به طور کامل با پرسلن پوشیده شده است. روکش های دندانی پرسلن- فلز کم هزینه هستند اما به راحتی باعث بروز واکنش های نامطلوب می شوند زیرا قسمت فلزی بعد از چند سال اکسید خواهد شد، و باعث می شود حاشیه های ریشه ها سیاه و لب پر  شوند و در دراز مدت، دندان ها عمیقاً پوسیده شده و بوی بد دهان بروز پیدا خواهد کرد. در این صورت، باید آن را با روکش جدیدی جایگزین کنید که با بدن شما سازگاری بیشتری دارد، مانند روکش های تمام پرسلن، روکش های پرسلن- تیتانیومی.

روکش پرسلن- تیتانیوم دارای یک چارچوب داخلی است که از آلیاژ تیتانیوم و بخش بیرونی که تماماً از پرسلن ساخته شده است. تیتانیوم ماده ای بی خطر برای بدن است و هیچ واکنشی ایجاد نمی کند. با این حال، پس از سال ها استفاده از روکش پرسلن- تیتانیوم، لثه ها لکه های تیره پیدا خواهند کرد، باید دندان های خود را تمیز نگه دارید و آنها را تعویض کنید تا از پوسیدگی دندان و ایجاد بوی بد دهان جلوگیری کنید.

اگر به زیبایی اهمیت می دهید، باید روکش های تمام پرسلن را انتخاب کنید زیرا روکش های تمام پرسلن رنگ طبیعی شبیه دندان های واقعی، استحکام خوب، و دوام بالایی دارند، و سلامت و ایمنی دهان را تضمین می کنند.

به دلیل نقص فنی

روند روکش پرسلن دندان بسیار مهم است. اگر متأسفانه حفره دندان شما در معرض محیط قرار بگیرد باعث تشکیل حفره های کوچکی می شود، این فرصتی است که پلاک باکتریایی به آن نفوذ کرده و باعث بروز بوی بد دهان و پوسیدگی دندان شود. در این صورت، دندانپزشک روکش را جدا کرده و مجدداً می چسب