رژیم غذایی لازم بعد از جراحی های دهان
31 اردیبهشت ماه 1399
سمنتوم و نقش آن در ساختار دندان
20 خرداد ماه 1399

آیا شما هم دندان های لب پر شده یا بین دندان های جلوی خود فاصله هایی دارید که از آنها ناراضی هستید؟ باندینگ دندان می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

باندینگ دندان چیست؟

باندینگ دندان نوعی فرایند زیبایی دندانپزشکی است که در آن مواد رزین کامپوزیت های همرنگ دندان ها روی آنها اعمال می شود تا لبخند را بهبود بخشند. باندینگ می تواند ظاهر دندان هایی که لب پر شده اند، ترک خورده اند، شکسته اند، روی آنها لکه ایجاد شده است، یا بین آنها فاصله وجود دارد را اصلاح نماید. باندینگ دندان های جلوی شما در حقیقت نیاز به کمترین آماده سازی دندان ها دارد. معمولاً داروی بی حس کننده نیاز نیست مگر آنکه یک ترمیم قدیمی یا پوسیدگی روی دندان وجود داشته باشد. دندان هایی که قرار است باندینگ روی آنها اعمال شود باید با یک ژل مخصوص زبر شود تا به چسبیدن مواد باندینگ به دندان ها کمک کنند. سپس رزین کامپوزیت اعمال می شود و با نور فرابنفش کیور (خشک) می شود. سپس دندانپزشک شما رزین را پولیش خواهد کرد و آن را شکل خواهد داد تا شکل نهایی خود را پیدا کند.

باندینگ دندان

باندینگ دندان

فرایند باندینگ دندان

باندینگ دندان فرایندی است که حتی نیاز به بی حسی هم ندارد، مگر آنکه نیاز به پر کردن دندان داشته باشید یا اینکه نیاز باشد دندانپزشک تغییر بزرگی در شکل دندان ها ایجاد نماید. علاوه بر این، اگر لب پر شدگی دندان شما تا نزدیک عصب دندان رفته باشد ممکن است لازم باشد از بی حسی استفاده شود، زیرا ممکن است ترمیم دندان به آن نزدیک شود و دردناک باشد.

مرحله نخست انتخاب رنگ رزین کامپوزیت است که تا حد امکان به رنگ دندان نزدیک باشد. دندانپزشک برای این کار از چارت رنگ استفاده خواهد کرد تا انتخاب درستی داشته باشد.

سپس، دندانپزشک آماده سازی های لازم را انجام می دهد تا مواد باندینگ را به ساختار موجود دندان بچسباند. آنها این کار را با ایجاد سطحی زبر و اعمال ماده باندینگ انجام می دهند. سطح زبر باعث می شود مایع و کامپوزیت راحت تر به دندان بچسبند. دندانپزشک رزین کامپوزیت را به محل مورد نظر اضافه می کنند و سپس آن را شکل می دهد تا آسیب را ترمیم نماید. سپس رزین با یک نور فرا بنفش خشک می شود. اگر فکر می کنید کار انجام شده خیلی خوب نیست، پس از آنکه رزین خشک شد، دندانپزشک می تواند دندان را بیشتر شکل دهد.

چه خطراتی ممکن است وجود داشته باشد؟

باندینگ دندان یک فرایند کاملاً بی خطر و ساده است. هیچ خطری وجود نخواهد داشت. بر خلاف ونیرها، دندانپزشک دندان های شما را نخواهد تراشید بنابراین اگر به رزین کامپوزیت شما آسیب وارد شود، می توانید برای ترمیم آن به دندانپزشک مراجعه کنید بدون آنکه نگران باشید چه اتفاقی برای دندان شما خواهد افتاد. علاوه بر این رزین کامپوزیت در مقایسه با ونیرها و روکش ها کمتر لب پر می شوند و می شکنند.

مزایا و معایب باندینگ های دندانی

مزایا

  • هزینه: باندینگ یکی از کم هزینه ترین فرایندهای دندانپزشکی زیبایی است.
  • زمان: بر خلاف روکش های دندانی و ونیرهای دندانی که آماده سازی آنها نیاز به زمان بیشتر و جلسه دوم دارد تا روی دندان ها قرار بگیرند، باندینگ می تواند در یک جلسه انجام شود.
  • تهاجمی بودن: باندینگ نیاز به کمترین میزان تراشیدن از سطح دندان دارد. معمولاً تنها در یک جلسه کوتاه باندینگ چند دندان تکمیل می شود.

معایب

  • لک شدن: گرچه می توانید با انجام باندینگ دندان ها نتایج فوق العاده ای بدست بیاورید، اما به مرور زمان ممکن است روی رزین ها لکه ایجاد شود. روکش ها و ونیرها بیشتر در برابر لکه ها مقاوم هستند.
  • با داوم بودن: روکش ها و نیرها بیشتر در برابر شکستن مقاوم هستند و معمولاً با دوام تر از باندینگ هستند.

باندینگ های دندانی گزینه ای فوق العاده برخی شرایط زیبایی خاص هستند. برای استفاده از مواد رزین کامپوزیت محدودیت هایی وجود دارد، بنابراین برای تصمیم گیری در مورد استفاده از آنها با دندانپزشک خود مشورت کنید.

باندینگ دندان

باندینگ دندان

باندینگ های دندانی چقدر دوام خواهند داشت؟

موفقیت آمیز بودن باندینگ های دندانی، تا قسمتی، بر اساس محل ترمیم دندان مشخص می شود. اگر باندینگ دقیقاً لبه دندان واقع شده باشد، به احتمال زیاد، به خاطر فشار ناشی از جویدن و گاز زدن و نیز نوع غذایی که به آن گاز می زنید، دوام چندانی نخواهند داشت. غذاهای جویدنی و ترد و سفت، در مقایسه با غذاهای نرم، بیشتر و به سرعت موجب تضعیف باندینگ دندان ها خواهند شد. بیمارانی که روی دندان های جلوی خود مواد باندینگ دارند باید از گاز زدن مستقیم غذاهایی که برای باندینگ خطرناک هستند خودداری نمایند. باندینگ همرنگ دندان ها، بسته به محل دندان هایی که ترمیم شده اند، بایت بیمار، و نیز عادات غذا خوردن و جویدن بیمار، به طور میانگین می تواند 4 تا 8 سال دوام داشته باشد.

باندینگ دندان

باندینگ دندان

چگونه باید از باندینگ های دندانی مراقبت کرد؟

دندان هایی که باندینگ دارندنیاز به مراقبت های خانگی متفاوت یا خاصی ندارند. باید این گونه دندان ها را نیز مانند دندان های طبیعی خود مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. با این حال، همانطور که در بالا ذکر شد، به مرور زمان ممکن است روی باندینگ های دندانی نیز لکه ایجاد شود. احتمال ایجاد لکه در افرادی که قهوه، چای، نوشابه سیاه، شراب قرمز، یا فراورده های تنباکو مصرف می کنند بیشتر خواهد بود.

آیا باندینگ های دندانی تحت پوشش بیمه های خدمات درمانی هستند؟

اکثر شرکت های ارائه دهنده بیمه های خدمات درمانی باندینگ های دندانی را تحت پوشش خود قرار نمی دهند زیرا نوعی درمان زیبایی تلقی می شوند. با این حال، بهتر است قبل از مراجعه به دندانپزشک با شرکت بیمه خود تماس بگیرید و بپرسید آیا آنها هزینه اینگونه خدمات دندانپزشکی را تقبل می کنند یا خیر.

0/5 ( 0 نظر )
0/5 ( 0 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو آنلاین نوبت
فارسی
اگر نیاز به عکس رادیوگرافی دهان و دندان دارید کلیک کنید:اطلاعات بیشتر