چه ارتباطی بین دیابت و بیماری لثه وجود دارد؟
8 فروردین ماه 1403
چرا آمریکایی ها دندان هایی عالی دارند؟
27 فروردین ماه 1403

لوله کردن پیتزای داغ یک فنجان اسپرسو تازه. برخی چیزها آنقدر خوب هستند که نمی توان در مقابل آنها مقاومت کرد – اما این خوراکی های داغ در هنگام سوزاندن سقف دهانتان می توانند درد جدی ایجاد کنند.

آخ! ممکن است آسیب وارد شود، اما آیا می توانید از آن سوختگی تسکین پیدا کنید؟

آیا باید نگران سوختگی دهان باشم؟

سقف دهان یا کام شامل کام سفت و سخت در جلو و نرم کام صاف در پشت است. و وقتی قسمتی از کام خود را می سوزانید، قطعاً می دانید چه اتفاقی می افتد. برخلاف سندرم سوزش دهان، سوختگی سقف دهان بلافاصله پس از خوردن یا نوشیدن چیزی داغ رخ می دهد.

لایه ای از بافت نرم کام شما را پوشانده است که شامل شبکه ای از اعصاب حساس به غذاها و نوشیدنی های گرم است. سوختگی در دهان شما می تواند دردناک باشد، اما معمولاً به خودی خود به خوبی بهبود می یابد.

درمان های خانگی برای سوختگی سقف دهان

پس از سوختگی، ناحیه سوخته ممکن است حساس، تحریک پذیر و دردناک باشد. این راه حل ها می توانند به شما کمک کنند تا زمانی که دهان شما از این اتفاق ناگوار بهبود می یابد، احساس بهتری داشته باشید:

آب سرد یا یخ

اولین دستور کار: دهان خود را خنک کنید. کمی تسکین سریع ایجاد می کند و ممکن است به کاهش آسیب کمک کند.

چرخاندن آب سرد داخل دهان احساس خوبی دارد و راهی مطمئن برای توقف فوری سوزش است. همچنین می توانید یک قاشق یخ را در دهان خود قرار دهید. از مقادیر کم در یک زمان استفاده کنید، در غیر این صورت یخ ممکن است به سقف دهان شما بچسبد.

بستنی

چه کسی می گوید بستنی فقط برای یک روز گرم است؟ بستنی ها برای دهان سوخته نیز عالی هستند. هر نوع خوراکی یخ زده همان اثر خنک کنندگی آب سرد یا یخ را خواهد داشت.

درمان های خانگی برای سوختگی سقف دهان

درمان های خانگی برای سوختگی سقف دهان

 

شستشو با آب نمک

ممکن است یاد گرفته باشید که آب نمک گرم را برای تسکین درد آفت دهان تکان دهید – و این درمان قدیمی ممکن است به سایر زخم ها و آسیب های دهان از جمله سوختگی نیز کمک کند.

نمک اثر خشک کننده ای روی بافت ها دارد که می تواند به بهبودی زودتر آنها کمک کند. ما هیچ مطالعه ای نداریم که ثابت کند آب نمک به سوختگی دهان کمک می کند، اما امتحان کردن آن ضرری ندارد.

برای شست و شو با آب نمک، نصف قاشق چایخوری نمک را به نصف فنجان آب گرم اضافه کنید. آن را مخلوط کنید، آن را به مدت 30 ثانیه داخل دهان بچرخانید و تف کنید.

شیر

تا زمانی که به لبنیات یا عدم تحمل لاکتوز حساسیت نداشته باشید، چرخاندن مقداری شیر سرد داخل دهان ارزش امتحان کردن دارد.

بعضی از افراد متوجه می شوند که نوشیدن شیر پس از خوردن غذاهای تند، دهانشان را خنک می کند. همچنین یک درمان خانگی محبوب برای آفتاب سوختگی است، بنابراین ممکن است به سوختگی دهان نیز کمک کند.

شستشو با پراکسید و آب

پراکسید هیدروژن رقیق شده یکی دیگر از راه های مناسب برای دهان سوخته است.

پراکسید تحریکات جزئی را آرام می کند و میکروب ها را از بین می برد. اگر بعد از استفاده از آب سرد دهان شما همچنان درد دارد، پراکسید رقیق شده می تواند تسکین بیشتری ایجاد کند.

این دارو را فقط یک یا دو مرتبه پس از سوختگی اولیه استفاده کنید، زیرا استفاده از پراکسید برای مدت طولانی تر می تواند به مینای دندان های شما آسیب وارد کند. و هرگز از آن با غلظت کامل استفاده نکنید – برای بافت های دهان و دندان های شما بسیار قوی است. در عوض، مخلوطی ایجاد کنید که نصف آن آب و نیمی پراکسید باشد.

دهانشویه برای زخم های دهان

اگر طعم پراکسید فراتر از آن چیزی است که می توانید تحمل کنید، به فروشگاه بروید و به دنبال دهانشویه ای باشید که برای زخم های دهان طراحی شده است. آنها معمولاً حاوی مقداری پراکسید و طعم هستند تا خوش طعم تر باشند.

پس از سوختگی دهان، یک دهانشویه بر پایه پراکسید می تواند به بهبود سریع تر بافت های شما کمک کند. دستورالعمل های روی بسته بندی را دنبال کنید و از استفاده از هرگونه دهانشویه حاوی الکل خودداری کنید. الکل می تواند بافت های دهان شما را تحریک کند و ممکن است بهبود را به تأخیر بیندازد.

مسکن

اگر هیچ یک از این راهکارها جواب نداد، مقداری ژل دهان حاوی بنزوکائین استفاده کنید. محصولات حاوی بنزوکائین یک اثر بی حس کنندگی موقتی ایجاد می کند. اگر درد دارید و سایر درمان ها کافی نیستند، این گزینه ایمن است.

همچنین می توانید مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن را مصرف کنید. گرچه این داروها به بهبود سریع تر سوختگی کمک نمی کنند، اما اگر برای دردی که شما را آزار می دهد، می توانند کمی تسکین دهنده باشند.

از برخی خوراکی ها و نوشیدنی ها خودداری کنید.

از چیزهایی که می توانند درد را بدتر کنند اجتناب کنید، مانند:

 • نوشیدنی های اسیدی مانند آب گازدار (سلتزر)، نوشابه، قهوه و شراب.
 • غذاهای با گوشه های تیز، مانند چیپس ترتیلا.
 • غذا یا نوشیدنی داغ.
 • غذاهای ادویه دار.
از برخی خوراکی ها و نوشیدنی ها خودداری کنید.

از برخی خوراکی ها و نوشیدنی ها خودداری کنید.

چه زمانی باید به دنبال مراقبت های پزشکی بود؟

سوختگی دهان معمولاً یک مورد اورژانسی نیست، اما چند موقعیت به درمان تخصصی نیاز دارند. در موارد نادر، نوشیدن یک مایع داغ می تواند باعث اپی گلوتیت شود، یک بیماری جدی که می تواند راه هوایی شما را مسدود کند. اگر این وضعیت را تجربه کردید با 911 تماس بگیرید یا به نزدیک ترین اورژانس مراجعه کنید:

 • ریزش آب دهان.
 • گرفتگی صدا.
 • ناتوانی در بلع.
 • گلودرد شدید.
 • مشکل در تنفس.

همچنین در صورت مواجه شدن با موارد زیر باید به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید:

 • سوختگی شدید.
 • نوزاد یا کودک شما دهان خود را سوزانده است.
 • گوشه های دهان، صورت یا لب های خود را سوزانده اید.

به مرور زمان بهبود خواهید یافت

سوختگی سقف دهان شما بسیار خطرناک است، اما معمولاً بدن شما کار درمان آن را برای شما انجام خواهد داد. در این میان، از برخی درمان های خانگی استفاده کنید – و شاید یک نوشیدنی سرد را امتحان کنید.

0/5 ( 0 نظر )
0/5 ( 0 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو آنلاین نوبت
فارسی
اگر نیاز به عکس رادیوگرافی دهان و دندان دارید کلیک کنید:اطلاعات بیشتر