مراقبت از دندان برای افراد مبتلا به فشار خون
۹ دی ماه ۱۳۹۹

روکش دندان چیست؟

روکش های دندانی نوعی ترمیم دائمی هستند که به صورت سفارشی ساخته می شوند. آنها مانند “کلاهک” تو خالی شبیه دندان به نظر می رسند، که روی دندان های طبیعی آماده شده قرار داده می شوند. روکش ها وقتی در جای خود چسبانده می شوند کل بخش قابل مشاهده دندان که در بالای خط لثه قرار می گیرد را پوشش می دهند.

روکش ها برای ایمپلنت های دندانی نیز استفاده می شوند که جایگزین دندان های از دست رفته ای می شوند که در نتیجه بیماری، پوسیدگی، یا تصادف از دست رفته اند. ایمپلنت های دندانی ریشه های مصنوعی هستند که داخل استخوان فک قرار می گیرند تا روکش دندانی را حمایت کنند و آن را در جای خود نگه دارند، جایی که هیچ دندان طبیعی یا ساختار ریشه ای برای انجام این کار وجود ندارد.

 روکشهای دندانی

روکشهای دندانی

در چه مواردی روکش دندانی نیاز هستند؟

اصلی ترین هدف روکش های دندانی احیاء استحکام، عملکرد، شکل، و اندازه دندان ها و بهبود ظاهر آنها است.

موقعیت هایی که ممکن است روکش های دندانی نیاز باشند عبارتند از:

 • برای محافظت از دندانی که ضعیف شده (برای مثال در نتیجه پوسیدگی) یا ترک خورده است، با کنار هم نگهداشتن آن و پیشگیری از شکستن آن.
 • برای تعویض یک پر شدگی قدیمی، شکسته، یا شکست خورده.
 • برای احیاء دندانی که قبلاً شکسته است.
 • برای احیاء ارتفاع دندانی که ساییده شده است (برای مثال در نتیجه دندان قروچه).
 • برای پوشش دادن و حمایت از دندانی که یک پر شدگی بزرگ دارد، اگر مقدار کافی از ساختار دندان طبیعی به جا نمانده باشد.
 • برای ایجاد تغییرات زیبایی مانند بستن فاصله بین دندان ها، یا تغییر شکل یا چرخاندن دندان ها.
 • از روکش ها برای نگهداشتن بریج های دندانی در جای خود نیز استفاده می شود.
 • از روکش برای پوشش دادن ایمپلنت های دندانی نیز استفاده می شود.
 • روکش برای احیاء و بازگرداندن استحکام به هر دندانی که تحت درمان ریشه قرار گرفته است نیز توصیه می شود.

روکش های دندانی نه تنها ظاهر دندان ها را بهبود می بخشند، بلکه از آن در برابر ساییدگی و شکستگی بیشتر نیز محافظت می کند.

در صورت از دست رفتن کل دندان، شکاف به جا مانده داخل دهان در نهایت باعث خواهد شد دندان های مجاور جابجا شوند یا بچرخند و به سمت فضای خالی به جا مانده از آن حرکت کنند، و موجب بروز مال اکلوژن شوند (بایت مشکل دار)، که می تواند روی رژیم غذایی تأثیر منفی داشته باشد. علاوه بر این، می تواند موجب تحریف استخوان درون فک و اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) شود. بنابراین، همیشه توصیه می شود به جای زندگی کردن با یک شکاف و فاصله بین دندان ها، راجع به گزینه های جایگزین دندان مانند ایمپلنت ها و روکش های دندانی با دندانپزشک خود صحبت کنید.

چه نوع روکش های دندانی در دسترس هستند و چه تفاوت هایی بین آنها وجود دارد؟

روکش های دندانی دائمی می توانند از مواد زیر ساخته شوند:

 • تمام فلز
 • تمام سرامیک
 • ترکیب پرسلن و فلز
 • فلز ضد زنگ
 • مواد تمام رزین

ما به بیان جزئیات انواع روکش های دندانی خواهیم پرداخت.

 روکشهای دندانی

روکشهای دندانی

روکش تمام فلزی دندان

روکش تمام فلزی به روکش هایی گفته می شود که اصطلاحاً به این معنا است که کل روکش از فلز ساخته می شود.این نوع روکش ها، بواسطه ساختار ۱۰۰% فلزی خود، محکم ترین نوع روکش های موجود هستند (مهم نیست کدام فلز برای ساخت آنها استفاده شده است). از آنجا که روکش های فلزی می توانند بدون از دست دادن ویژگی های انسجام و مقاومت خود در لایه های خیلی نازک ساخته و تولید شوند، نیاز به کمترین میزان تراش و برداشتن از ساختار دندان در مقایسه با دیگر انواع روکش های دندانی دارند که باعث می شود هسته دندان برای حداکثر استحکام و ماندگاری حفظ شود. آنها به ندرت لب پر می شوند، ترک می خورند، یا می شکنند و موجب ساییدگی دندان هایی که با آنها برخورد دارند نمی شوند.

روکش های فلزی پیوند محکمی با دندان های روبروی خود برقرار می کنند و به خوبی در برابر نیروهای ناشی از جویدن و گاز زدن مقاومت می کنند. به دلیل ساختار یکپارچه ای که دارند و ویژگی های مقاومت و دوام بالا، از نظر ساییدگی بیشتر از هر روکش دیگری دوام دارند. علاوه بر این، آنها ویژگی سازگاری فوق العاده با بدن انسان را دارند. تنها نقطه ضعف این نوع روکش ها رنگ فلزی آنها است، که کیفیت زیبایی ظاهری طبیعی را ندارد. با این حال، آنها انتخاب های خوبی برای دندان های مولر (دندان های عقب دهان) هستند که در معرض دید قرار ندارند، مخصوصاً جایی که فاصله بین دندان ها بسیار جزئی است. علاوه بر این، آنها گزینه های خوبی هستند اگر عادت ساییدن و فشردن دندان ها روی یکدیگر (دندان قروچه یا براکسیسم) را دارید.

روکش های فلزی از فلزات خالص (حتی طلا) ساخته نمی شوند، زیرا هیچ یک از آنها ویژگی های فیزیکی ایده آل مورد نیاز برای کاربردهای دندانی را ندارند. در عوض، آنها با استفاده از انواع خاص آلیاژ فلزات ساخته می شوند. یک آلیاژ اساساً ترکیبی از چند ماده است. یک آلیاژ دندانی با ترکیب دو یا چند فلز خالص (عناصر فلزی) با یکدیگر برای خلق یک فلز “جدید” ساخته می شود. آلیاژها به این دلیل مفید هستند که بهترین ویژگی های عناصری که برای ساخت آنها استفاده می شوند را ترکیب می کنند، که باعث می شود فلزی که بدست می آید از نظر شیمیایی پایدارتر باشد و خواصی برتر از عناصر خالص داشته باشد. به این معنا که آلیاژها می توانند به صورت ویژه تولید شوند تا ویژگی های فیزیکی ایده آل برای اهداف خاصی مانند دندانپزشکی داشته باشند: استحکام بیشتر، مقاومت در برابر خوردگی و ساییدگی، و ساختاری که توسط تکنیسین لابراتوار دندانپزشکی و دندانپزشک به راحتی ساخته و تنظیم می شود.

به طور کلی، سه دسته آلیاژ دندانی اساسی وجود داردکه می توانند برای ساخت روکش های دندانی استفاده شوند. آنها عبارتند از: آلیاژهای بسیار نجیب (فلز گرانبها)، آلیاژهای نجیب (فلز نیمه قیمتی)، و آلیاژهای غیز نجیب یا پایه (فلز غیر گرانبها). سیستم دسته بندی بر اساس ترکیب فلز است.

آلیاژهای بسیار نجیب (فلزات قیمتی) : ۶۰% <

فلزات نجیب در برابر خوردگی و اکسیداسیون در معرض رطوبت یا هوا مقاوم هستند، و به راحتی مورد حمله اسیدها قرار نمی گیرند، به شدت سازگار با بدن انسان هستند، و سطح فلزی درخشان خود را تحت گرمای درمان حفظ می کنند.

فلزات نجیب مورد استفاده در دندانپزشکی عبارتند از طلا و فلزاتی که در دسته پلاتینیوم قرار می گیرند، از همه رایج تر پلاتینیوم (دسته سنگین) و پالادیوم (دسته سبک). فلزات قیمتی تحت عنوان نادر تعریف می شوند، که به صورت طبیعی وجود دارند و ارزش اقتصادی بالایی دارند. علاوه بر این، آنها بسیار انعطاف پذیر (می توانند بدون شکسته شدن خم شوند) و شکل پذیر (کشش پذیر) هستند. همه فلزات نجیب تحت عنوان فلزات “گرانبها” نیز دسته بندی می شوند. فلزات نجیب این مزیت را دارند که کار با آنها راحت تر و بیشتر از سایر فلزات قابل پیش بینی هستند، و دقیق ترین تناسب و پیوند را تضمین می کنند.

آلیاژهای بسیار نجیب دارای ترکیب بیش از ۶۰% فلزات نجیب هستند (طلا + گروه پلاتینیوم)، که حداقل ۴۰% از آن باید طلا باشد. بقیه آلیاژ از فلزات پایه (مانند قلع، مس، و آهن) تشکیل شده است که می تواند به تشکیل یک لایه اکسید برای ایجاد پیوند شیمیایی با دندان کمک کند.

آلیاژهای نجیب (فلزات نیمه قیمتی): ≥ ۲۵%

آلیاژهای نجیب نیمه قیمتی نیز نیامده می شوند زیرا آنها حاوی نسبت کمتری فلزات قیمتی (یا نجیب) هستند. آنها حاوی ترکیبی از فلزات نجیب بین ۲۵% و ۶۰% (طلا + فلزاتی از گروه پلاتینیوم) هستند اما برخلاف آلیاژهای بسیار نجیب حداقل مقدار طلا نیاز نیست.

آلیاژهای غیر نجیب (فلزات غیر گرانبها): ۲۵% <

این نوع آلیاژها تحت عنوان آلیاژهای فلزی پایه نیز شناخته می شوند. فلزات پایه در مقایسه با فلزات گرانبها/ نجیب در طبیعت فراوان تر هستند بنابراین ارزان تر می باشند. آنها بیشتر از فلزات نجیب نسبت به اتمسفر واکنش پذیر هستند بنابراین در صورت قرار گرفتن در معرض رطوبت، هوا، یا اسیدیته به راحتی اکسید می شوند، لکه دار می شوند، و از بین می روند. نمونه های فلزات پایه عبارتند از آلومینیوم، مس، نیکل، و قلع.

کار کردن با فلزات پایه برای تکنیسین های لابراتوار و دندانپزشکان چالش برانگیزتر است زیرا دمای ذوب خیلی بالایی دارند، که باعث می شود آب کردن و قالب گیری آنها دشوارتر شود. علاوه بر این، آنها دارای ویژگی آب رفتن در طول قالب گیری هستند که باید جبران شود. یکی از مزایای فلزات پایه این است که آنها از فلزات نجیب محکم تر و قوی تر هستند، و دو برابر قابلیت ارتجاعی دارند. بنابراین، آلیاژها می توانند برای ساخت روکش های نازکتر استفاده شوند در حالی که هنوز سفتی مورد نیاز برای کاربردهای دندانپزشکی را حفظ می کنند. با این حال، سختی آنها باعث می شود برق انداختن و جلا دادن آنها دشوارتر شود.

آلیاژهای غیر نجیب از بیش از ۷۵% فلزات پایه تشکیل شده اند و محتوای محدودی فلز نجیب (طلا + فلزات گروه پلاتینیوم) کمتر از ۲۵% دارند. دو نوع رایج آنها عبارتند از آلیاژهای تیتانیوم و آلیاژهای ساخته شده از ترکیب کبالت، نیکل، و کرومونیوم (که موجب افزایش خوردگی و مقاومت در برابر لک شدن می شود). در صورت حساسیت بیمار به نیکل می توان از نمونه فاقد نیکل آن استفاده کرد.

روکشهای دندانی

روکشهای دندانی

روکش های تمام سرامیک/ تمام پرسلن

روکش تمام سرامیک به این معنا است که کل روکش از مواد سرامیکی ساخته شده است. گاهی اوقات روکش های تمام سرامیکی تحت عنوان “روکش های تمام پرسلن” نیز شناخته می شوند. برای توضیح این اصطلاح، “تمام سرامیک” همه انواع مختلف روکش های سرامیکی را توصیف می کند، در حالی که “تمام سرامیک” برخی از انواع خاص روکش های سرامیکی را توصیف می کند که به صورت ویژه از پرسلن ساخته شده اند (که نوعی مواد سرامیکی است).

روکش های دندانی تمام سرامیکی ظاهری طبیعی و تطبیق با رنگ دندان ها را ارائه می دهند که به میزان باور نکردنی شبیه دندان های طبیعی هستند و در مقایسه با هر نوع روکش دیگری بی نظیر هستند. کیفیت براقیت، و انعکاس نور دندان های طبیعی از طریق عبور نور از داخل دندان و سپس منعکس شدن آن به خارج ایجاد می شود. هدف از ساخت روکش های سرامیکی تقلید ویژگی های دستکاری نور است، و بنابراین، ظاهر دندان های طبیعی را دارند. به طور کلی، بهترین راه برای حصول این تأثیر استفاده از پرسلن بسیار شفاف در لایه های بسیار نازک است.

0/5 ( 0 نظر )
0/5 ( 0 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو آنلاین نوبت
فارسی