آیا درمان ریشه می تواند منجر به بروز بیماری شود؟
1 بهمن ماه 1398
اتصال و نصب روکش ایمپلنت دندانی
13 بهمن ماه 1398

بسیاری از بیماران از دندانپزشک خود می شنوند که ساختار فک بالای آنها استخوان کافی ندارد تا بتوانند داخل آن ایمپلنت کار بگذارند. افراد اغلب در همین مرحله روند درمان را رها می کنند. برخی بیماران واقعاً هیچ استخوانی در فک بالای خود ندارند. استخوان فک بالای آنها حتی از زیر استخوان نیز حل شده است.

ایمپلنت زیگوماتیک

ایمپلنت زیگوماتیک

 

ایمپلنت زیگوماتیک چیست؟

ایمپلنت های زیگوماتیک دندانی راهکارهایی برای بیمارانی هستند که با شکل بسیار وخیم تحلیل استخوان در فک بالای خود مواجه هستند. این نوع ایمپلنت ها جایگزین هایی فوق العاده برای پیوند استخوان هستند. در تاریخچه استفاده از این نوع ایمپلنت، موفقیت های زیادی ثبت شده اند. این نوع ایمپلنت ها از سال 1998 به آمریکا معرفی شدند و از سال 1988 در سراسر اروپا مورد استفاده قرار گرفته اند.

 

ایمپلنت زیگوماتیک

ایمپلنت زیگوماتیک

 

ایمپلنت های زیگوماتیک چگونه عمل می کنند؟

ایمپلنت های زیگوماتیک داخل استخوانی از گونه تکیه داده می شوند که در متون و کتب آناتومی بدن انسان استخوان “زیگوماتیک” نامیده می شود. ایمپلنت های خیلی بلند از داخل دهان نزدیک محل دندان های دو پایه (پرمولر) قرار می گیرند. این نوع ایمپلنت ها از داخل یا درست از کنار سینوس ها عبور می کنند و به داخل استخوان ضخیم زیگوماتیک تکیه داده می شوند و محکم قرار می گیرند. این استخوان منسجم تر از استخوانی است که در قسمت پشتی فک بالا یافت می شود.

معمولاً از یک یا دو ایمپلنت زیگومیاتیک در هر طرف استفاده می شود، بعلاوه از دو تا چهار ایمپلنت معمولی نیز در جلوی فک در قسمتی استفاده می شود که دندان های جلوی فک بالا قبلاً وجود داشته اند. داشتن حمایت اضافی در فک بالا همیشه برای طول عمر ترمیم های ایمپلنت های دندانی در فک بالا و در قسمتی که استخوان معمولاً خیلی نرم است، خوب است.

این فرایند بی خطر و قابل پیش بینی است.

مزایای ایمپلنت های زیگوماتیک

 • زیبایی این فرایند به این است که بدون پیوند استخوان انجام می شود. به این معنا که برای اکثر بیماران، هیچ پیوند استخوان اصلی لازم نیست.
 • بیمار می تواند در حالی مطب را ترک کند که ایمپلنت او بلافاصله بارگذاری شده و می تواند مانند دندان های طبیعی عملکرد داشته باشد. بیمار مجبور نیست برای بهبود کامل صبر کند تا صاحب دندان هایی شود که در یک فرایند و در یک روز کار گذاشته می شوند. این باعث می شود زمان صاحب دندان شدن کوتاه شود.
 • دنچر فک بالا حذف می شود.
 • بیمار همیشه دندان دارد و مجبور نیست خجالت زده شود.
 • انجام پیوند استخوان ضروری نیست.
 • مدت زمان کاشت پیچ های ایمپلنت های ثابت کوتاه می شود.
 • بازه زمانی تکمیل ترمیم فک بالا کوتاه می شود.
 • این یکی از معدود زمان هایی است که فرایند “All on 4” می تواند به صورت قابل پیش بینی در فک بالا انجام شود زیرا ایمپلنت ها خیلی بلندتر و محکم تر هستند.
 • یک ایمپلنت زیگوماتیک خیلی بلند معادل 3 تا 4 ایمپلنت ایمپلنت دندانی معمولی است.
 • این فرایند تحت بیهوشی تزریقی و در حالی انجام می شود که بیمار خواب است.
 • در برخی موارد، می توانند موجب کاهش هزینه ها شوند.
 • ایمپلنت های زیگوماتیک دو تایی یا “زیگوماتیک های quad ” می توانند در هر دو طرف فک بالا انجام شوند.
 • این اجازه می دهد فرایند بهبود سریع تر از فرایند پیوند استخوان پیش برود.
 • می توان دندان های طبیعی را کشید و ایمپلنت های زیگوماتیک استخوان گونه را همان جلسه کار گذاشت.
 • ایمپلنت های قدیمی و ناموفق “All on 4” با تحلیل استخوان می توانند برداشته شوند و با ایمپلنت های زیگوماتیک تعویض شوند.

 

ایمپلنت زیگوماتیک

ایمپلنت زیگوماتیک

آیا کاشت ایمپلنت های دندانی زیگوماتیک دردناک است؟

گرچه مقداری ترسناک به نظر می رسند، اما دردی که ایمپلنت های زیگوماتیک با خود به همراه دارند حدوداً به اندازه دردی است که برای انجام فرایند پیوند استخوان باید تحمل شود. دندانپزشک نوعی داروی ضد التهاب خاص داخل کتف بیمار تزریق می کند و تحت بی حسی وریدی انجام می شود تا به کاهش درد پس از جراحی کمک نماید. اکثر بیماران مقداری کبودی موضعی را تجربه خواهند کرد. تعداد زیادی از بیماران حتی نیاز به مسکن قوی هم ندارند و با استفاده از ترکیبی از ایبوپروفن و تیلنول (استامینوفن) تا پایان روز دوم هیچ دردی احساس نخواهند کرد. اکثر بیماران از اینکه این فرایند چقدر راحت انجام می شود شگفت زده می شوند.

 

ایمپلنت زیگوماتیک

ایمپلنت زیگوماتیک

مشکلات ایمپلنت های زیگوماتیک

وقتی هیچ استخوانی وجود ندارد یا حجم آن بسیار اندک است، همه فرایندهای ایمپلنت های دندانی و پیوند استخوان مقداری خطر دارند. هیچ فرایند جراحی بدون خطر نیست. هیچ بحثی تکمیل نمی شود تا راجع به خطرات آن نیز صحبت شود. خطرات جراحی، گرچه بسیار نادر هستند، اما می تواند شامل خونریزی، بریدگی لب، استحکام اولیه ضعیف، شکست استخوان زیگوماتیک، هماتوم (لخته خون در رگها)، ورود به استخوان زیر حدقه چشم یا گودی زیر شقیقه، احساس خارش یا سوزش پوست (بی حسی)، درد، حساسیت نسبت به لمس، سینوزیت، قابل مشاهده بودن نخ بخیه، شکست کاشت ایمپلنت، شکست ایمپلنت زیگوماتیک.

بریج نهایی که در سمت زبانی قرار می گیرد اغلب لازم است مقداری نازک تر از حد طبیعی ساخته شود زیرا ایمپلنت های دندانی زیگوماتیک گاهی اوقات نسبت به ایمپلنت های دندانی معمولی به سقف دهان نزدیک تر هستند.

آیا شما نیز باید از ایمپلنت های زیگوماتیک استفاده کنید؟

گرچه ایمپلنت های زیگوماتیک ممکن است برای برخی افراد مقداری ترسناک به نظر برسند، اما آنها راهکاری بی خطر برای افرادی هستند که تحلیل استخوان شدید دارند. استفاده از ایمپلنت های دندانی زیگوماتیک راهی قابل پیش بینی برای کاهش هزینه های بیمار و زمان کل درمان است. اغلب، این گزینه کمتر از دیگر درمان های کاشت ایمپلنت های دندانی برای تحلیل شدید استخوان فک بالا تهاجمی است.

0/5 ( 0 نظر )
0/5 ( 0 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو آنلاین نوبت
فارسی
اگر نیاز به عکس رادیوگرافی دهان و دندان دارید کلیک کنید:اطلاعات بیشتر