اَپِکسوژِنِزیس

banner34
در بسیاری موارد ما با موارد بالینی مواجه می شویم که در آنها دندان به طور کامل رشد نکرده است اما به دلیل پوسیدگی گسترده ای که در آن اتفاق افتاده است یا به دلیل حادثه ای که به آن آسیب وارد کرده است، لازم است روی آن درمان و مداخلات اندودانتیک انجام دهیم. در چنین موقعیت هایی، وضعیت پالپ دندان و میزان رشد دندان را بررسی می کنیم و با استفاده از طرح درمان درست به دوام دندان در دراز مدت کمک می کنیم.
نمی توانیم روی دندانی که به طور کامل رشد نکرده است درمان ریشه کامل انجام دهیم، زیرا با انجام آن، عروقی که کار خونرسانی و کمک به رشد دندان را انجام می دهند را تخلیه می کنیم و این برای دندان نابالغی که هنوز رشد آن کامل نشده است، به معنای توقف رشد است. اَپِکسوژِنِزیس Apexogenesis فرایندی است که در آن کمبودهای فرایند کامل درمان ریشه روی پالپ ملتهب دندانی که به طور کامل رشد نکرده است را جبران می کنیم. هدف اپکسوژنزیس حفظ بافت پالپ زنده است، به گونه ای که رشد ریشه آن حتی با بسته شدن بخش آپیکال آن ادامه پیدا کند.
برای انجام این فرایند، بخش آپیکال عفونی پالپ دندان را تخلیه می کنیم، اغلب تا جایی که کانال سوراخ شده است. سپس حفره پالپ را با محلول نمکی استریل یا آب استریل شستشو می دهیم تا همه ذرات باقی مانده زدوده شوند. سپس مایعات اضافی را با استفاده از دستگاه وکیوم یا پنبه های استریل با دقت کامل خشک می کنیم و خمیر هیدروکسید کلسیم روی محل پالپ قطع شده قرار می دهیم. ماده پایه ای ترمیم را روی هیدروکسید کلسیم قرار می دهیم و اجازه می دهیم تا کاملاً قرار بگیرد. در انتها، باید ترمیم کورونال را قرار دهیم که حداکثر سیل را برای طولانی مدت تضمین خواهد کرد.

جهت اطلاعات بیشتر از طریق تماس تلفنی با شماره 22224803 و 22224903 در ارتباط باشید یا به شماره واتس آپ 09901156015 پیغام دهید.

مقالات آموزشی:

۵ دی ماه ۱۴۰۱

آیا بعد از عصب کشی، با پر شدگی موقت می توان مسواک زد؟

آیا بعد از درمان ریشه می توان با دهانشویه غرغره کرد؟ بعد از درمان ریشه چه کارهایی را نمی توان انجام داد؟ مراقبت های بعد از عصبکشی دندان کدامند؟
۱۷ اسفند ماه ۱۳۹۹

دیابت؛ درمان ریشه و سلامت دهان و دندان ها

بیماری دیابت چگونه دندان های شما را تحت تأثیر قرار می دهند؟ بیماران دیابتی چه نکاتی را برای مراقبت از دهان و دندان و همچنین دندان عصبکشی شده راعایت کنند؟
۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۹

بی حسی موضعی و بیهوشی در دندانپزشکی

درمان ریشه یا عصب کشی شباهت زیادی به پر کردن دندان دارد. اکثر افراد تنها با استفاده از یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن منطقه اطراف دندان، درمان میشوند
۲۹ تیر ماه ۱۳۹۹

اندودانتیکس چیست؟ اندودنتیست کیست؟

اندودانتیکس به معنای مطالعه بخش درونی دندان یا پالپ دندان است و اندودنتیست دندانپزشکی است که آموزش تخصصی روی تشخیص دندان درد و درمان ریشه (عصبکشی) دیده است
۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹

پر کردن دندان با آمالگام

آمالگام دندانی نوعی ماده است که برای پر کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد تا همه حفره هایی که در نتیجه پوسیدگی دندان بوجود می آیند را پر کند.
۱۷ فروردین ماه ۱۳۹۹

ترک دندان و نحوه تشخیص آن

آیا همه دندان ها به یک شکل ترک می خورند؟ چرا دندان ها ترک می خورند؟ چگونه می توان دندان ترک خورده را تشخیص داد؟ آیا ترک دندان درمان نیاز دارد؟

نمونه های درمانی:

۰/۵ ( ۰ نظر )
رزرو آنلاین نوبت
فارسی
اگر نیاز به عکس رادیوگرافی دهان و دندان دارید کلیک کنید:اطلاعات بیشتر